Η 3η εκτός έδρας νίκη ήρθε την κατάλληλη στιγμή

Ρέθυμνο Cretan Kings | 1 Απριλίου 2017, 19:30

Την 3η εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Ρέθυμνο Cretan Kings επικρατώντας στην Αμαλιάδα του Κοροίβου με 78-67 και "κλείδωσε" την οκτάδα!

Η Κρητική ομάδα κατάφερε να πάρει την 3η εκτός έδρας νίκη και θα βρίσκεται μέσα στην πρώτη οκτάδα. Στο σημερινό ματς ξεκαθάρισε την κατάσταση στην τελευταία περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 23-15 κι εξασφάλισε τη νίκη.

1ος σκόρερ των Κρητικών ο Τάλτον με 15 πόντους, ενώ ο Φιτζπάτρικ είχε 13 και 9 ριμπάουντ. Συνολικά το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Κόροιβος προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 16-11 παίζοντας σφιχτή άμυνα. Μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα (7-20 στο 16′), όμως κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των Κρητικών με ένα 14-7 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που έφερε τον αγώνα στα ίσια (34-34).

Οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο σκορ στην 3η περίοδο, αλλά το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Ρεθύμνου να έχει προβάδισμα τριών πόντων (55-52).

Από το 57-57, ο Τάλτον με δύο τρίποντα και άλλα δύο δίποντα από τους Σάφτενααρ και Γιαννόπουλο διαμορφώνουν ένα σερί 10-0 για τους φιλοξενούμενους για να προκύψει το τελικό 67-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-34, 52-55, 67-78.

Κόροιβος: Γκότσερ 15(3), Σταρκς 12, Σανέ 5, ΜακΚλίλαν 18(2), Πόλαρντ 10, Μιλουτίνοβιτς 3, Μιχάλογλου 2, Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης.

Ρέθυμνο: Κώττας 3, Χριστοδούλου 6, Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 13 (3), Λέμον Τζούνιορ 10, Ραζής, Σαφτεναάρ 11 (1), Τάλτον 15 (3), Γιαννόπουλος 10 (1).