Γράφει ιστορία ο ΠΑΟΚ! Προκρίθηκε της Γάνδης και είναι στους “8”

Super League 1 17 Μαρτίου 2022, 23:54

Ο ΠΑΟΚ τα κατάφερε στο Βέλγιο, σφραγίζοντας μια μεγαλειώδη πρόκριση επί της Γάνδης. Ο "δικέφαλος" του Βορρά επιβλήθηκε και στο δεύτερο παιχνίδι, αυτή τη φορά με 2-1 των Βέλγων και συνεχίζει απτόητος την πορεία του στο Conference League.

Χάρη στα γκολ των Κρέσπο στο 20’ και Ντάγκλας Αουγκούστο στο 77ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μια μεγάλη πρόκριση επί της Γάνδης η οποία μπορεί να ισοφάρισε το σκορ σε 1-1 με την κεφαλιά του Ντεπουάτρ στο 40’, αλλά η ελληνική ομάδα αποδείχτηκε κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο.

Οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση στα πρώτα λεπτά και στο πρώτο εικοσάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του και, αξιοποιώντας την κούραση των αντιπάλων του, “χτύπησε” με το δεύτερο γκολ, που ήταν η χαριστική βολή για τους Βέλγους.

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει έτσι την ξέφρενη πορεία του στο Conference League, καθώς βρίσκεται πλέον στα προημιτελικά και διεκδικεί την πρόκριση στον ημιτελικό της διοργάνωσης! Ο αντίπαλος του θα προκύψει στην κλήρωση που είναι προγραμματισμένη να γίνει την Παρασκευή (18/3).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε σε προημιτελική φάση Eυρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από 48 χρόνια. Η αμέσως προηγούμενη φορά ήταν το 1974 όταν αντιμετώπισε τη Μίλαν στους “8” του κυπέλλου Κυπελλούχων.

Η αναμέτρηση στο Βέλγιο ήταν ο 14ος αγώνας του ΠΑΟΚ στο (νεοσύστατο) UEFA Europa Conference League. Οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες ο απολογισμός του “δικεφάλου” στην καινούρια διοργάνωση.

Διαιτητής: Ζίμπερτ (Γερμανία).
Βοηθοί: Ζάιντελ (Γερμανία) – Φόλτιν (Γερμανία)
4ος διαιτητής: Γιαμπλόνσκι (Γερμανία).

Γάνδη (Χέιν Φανχάζεμπρουκ): Ρεφ, Οκούμου, Κάστρο-Μόντες (85′ Χάνσε-Ολσεν), Ενγκαντό-Ενγκατζούι, Τορουναρίγκα, Κουμς, Οβούσου, Σαμοάς, Τισουντάλι (83′ Μπέζους), Οφόε (83′ Χιουλσάγκερ), Ντεπουάτρ

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο (46’ Μιχάι), Iνγκασον, Τσιγγάρας, Σβαμπ (85′ Μιτρίτσα), Ντάγκλας Αουγκούστο, Μουργκ (70′ Τέιλορ), Μπίσεσβαρ (57′ Σίντκλεϊ), Ακπομ (85′ Τσόλακ)