Γκολ “λύτρωση” από Σπανουδάκη για την ΕΑΧ

Χάντμπολ 19 Νοεμβρίου 2022, 19:23

Χάρη στο γκολ της Ναταλίας Σπανουδάκη 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα η ΕΑΧ Χανιά σημείωσε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 χάντμπολ γυναικών, κερδίζοντας με 21-20 τον Αρη Νίκαιας.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά σε “νεκρό” χρόνο, καθώς τα ελάχιστα δευτερόλεπτα που απέμεναν μετά το γκολ της Σπανουδάκη δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Πειραιά να εκδηλώσει όπως θα ήθελε την επίθεση της, με την ΕΑΧ να πραγματοποιεί έτσι ποδαρικό με το δεξί στο πρώτο της φετινό εντός έδρας παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν τα εκτός έδρας ματς με Αθηναϊκό (ήττα) και Κερατσίνι (ισοπαλία).

Η νίκη παρ’ όλα αυτά για την ομάδα του Μανώλη Παπαδάκη θα μπορούσε να έχει έρθει πολύ πιο εύκολα εφόσον ληφθεί υπόψη ότι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ και μάλιστα με διαφορά, κινδυνεύοντας στα τελευταία λεπτά να τινάξει όλη την προσπάθεια στον αέρα! Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε ότι από τα 15 γκολ που σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, αυτά ήταν μόλις 6 στο δεύτερο, εκ των οποίων τα 2 από την Σπανουδάκη στο τέλος, που ήταν και σωτήρια για τις γηπεδούχες.

Ο Αρης Νίκαιας κατέβαλε μια τεράστια προσπάθεια, καταφέρνοντας σταδιακά να μειώσει τη διαφορά, φτάνοντας στην ισοφάριση με 19-19, τρία λεπτά πριν από το τέλος. Ωστόσο, η ψυχραιμία και η αποφασιστικότητα που επέδειξαν τα κορίτσια της ΕΑΧ -και κυρίως τα δύο τελευταία γκολ από τη Σπανουδάκη- τα βοήθησαν προκειμένου να φτάσουν στη νίκη στο παρθενικό τους για φέτος παιχνίδι στον Κλαδισό.

ΕΑΧ Χανιά-Αρης Νίκαιας 21-20

Διαιτητές: Σαματά (Χανιά) – Μπαγάκη (Χανιά)

Πεντάλεπτα: 4-1, 6-2, 9-4, 11-6, 13-7, 15-9 (ημίχρονο), 16-10, 18-12, 18-14, 19-15, 19-17, 21-20 (τελικό)

Ημίχρονα: 15-9, 6-11

ΕΑΧ Χανιά (Μανώλης Παπαδάκης): Ζαχαράκη, Παπανικοπούλου, Αλυγιζάκη 3, Σφακιανάκη, Τζαφελάρι, Βαρσάμη 4, Τζαλίλη, Σπανουδάκη 2, Καραγιαννίδου, Δεμιρόγλου 3, Κακαβελάκη, Θεοδοσίου 2, Μετάι 4, Γκογκολάκη 3, Σαρτζετάκη

Αρης Νίκαιας (Δημήτρης Σούρλας): Καζή, Ξανθοπούλου 4, Χούλη 3, Καλπέρη 1, Αλουρδά, Φαζού, Σακελλαρίου, Μυλωνά 5, Παπαναστασίου, Τσιλιμπάρη 2, Ζαγκά 4, Ιγιαγκμπορ 1