Γκολ μετά από 1,5 μήνα για Γιακουμάκη!

Εκτός συνόρων | 8 Μαΐου 2021, 23:53

Μετά από ενάμιση μήνα επέστρεψε στα γκολ ο Γιώργος Γιακουμάκης!

Ο Κρητικός επιθετικός σκόραρε στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης της Φένλο με τη Βαλβάικ, που έληξε με ισόπαλη με σκορ 3-3.

Αξιοσημείωτο το ότι ο Γιακουμάκης σκόραρε απέναντι σε Ελληνα τερματοφύλακα, τον Κώστα Λάμπρου, που υπερασπίζεται την εστία της Βαλβάικ.

Ενα γκολ που είναι το… 25ο στο ολλανδικό πρωτάθλημα για τον “Γιακούμ”, σε μια επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για τη Φένλο, καθώς κανείς άλλος ποδοσφαιριστής δεν πέτυχε 25 τέρματα σε μία σεζόν. Ουσιαστικά, ο πρώην επιθετικός του Πλατανιά και της ΑΕΚ ξεπέρασε τον Χανς Σλέβεν, που είχε σημειώσει 24 γκολ την περίοδο 1958-59, δηλαδή πριν από 60 και πλέον χρόνια!

Το αμέσως προηγούμενο γκολ για τον Γιακουμάκη ήταν στις 14 Μαρτίου απέναντι στη Φορτούνα.

Δείτε το γκολ του Γιακουμάκη, που ήταν μάλιστα το πρώτο από τα συνολικά έξι που σημειώθηκαν σε αυτό το παιχνίδι…