Γκολ και θέαμα στις Αρχάνες, Γιούχτας – Αναγέννηση 5-3

Γ' Εθνική 26 Μαΐου 2021, 19:07

Ένα από τα εντυπωσιακότερα παιχνίδια της σεζόν μας πρόσφεραν ο Γιούχτας και η Αναγέννηση Ιεράπετρας. Οκτώ γκολ, ανατροπές και αγωνία μέχρι το φινάλε.

Κουτσογιαννάκης (χατ τρικ και μία ασίστ), Κατσικοκέρης (δύο γκολ) και Κωτσοβός (δύο τέρματα, μία ασίστ) ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ξεμπέρδεψαν με την παραμονή, ενώ η Αναγέννηση… κλώτσησε μοναδική ευκαιρία να κάνει άλμα παραμονής, παραμένοντας σε δύσκολη θέση.

Η εικόνα του αγώνα:

5′ ΓΚΟΛ 1-0. Η μπάλα έφθασε στον Κατσικοκέρη έπειτα από κόντρες και αυτός με σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

6′ Νέο σουτ του Κατσικοκέρη ένα λεπτό αργότερα, ήταν άστοχο.

14′ Ο Βασίλης Πλουσής επιχείρησε σουτ με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

25′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κουτούζος εκτέλεσε φάουλ και ο Κωτσοβός με κεφαλιά ισοφάρισε για την Αναγέννηση.

28′ Εντυπωσιακή επέμβαση του Κόλλια σε σουτ του Κουτούζου.

40′ Κάθετη του Μερκούρι στον Λαθούρη, το πλασέ του οποίου ήταν άστοχο.

44′ Πέναλτι ζήτησαν οι γηπεδούχοι σε μαρκάρισμα του Χατζάκη στον Σφυρογιαννάκη εντός περιοχής. Ο Αντωνίου άφησε το παιχνίδι να συνεχισθεί.

52′ Σουτ του Κουτούζου με σουτ δεν ανησύχησε τον Κόλλια.

53′ ΓΚΟΛ 1-2. ΓΚΟΛ. Ο Κωτσοβός, έπειτα από σέντρα του Μερκούρι, με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην Αναγέννηση.

55′ Ο Βασίλης Πλουσής εκτέλεσε φάουλ, ακολούθησε σουτ του Σαββίδη, το οποίο απομάκρυναν προ της γραμμής οι αμυνόμενοι.

67′ Ο Σφυρογιαννάκης επιχείρησε σουτ, η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυνομένου με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι (για χέρι).

70′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Λαθούρης με κεφαλιά έπειτα από μπαλιά του Κωτσοβού έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Αναγέννηση. Επιθετικό φάουλ ζήτησαν οι άνθρωποι του Γιούχτα.

78′ ΓΚΟΛ 2-3. Ο Κουτσογιαννάκης με σουτ πάνω στην κίνηση (μετά σέντρα του Κασσωτάκη) μείωσε για τους γηπεδούχους.

83′ ΓΚΟΛ 3-3. Ο Παχάκης πασάρει στον Κουτσογιαννάκη κι αυτός με σουτ ισοφάρισε.

86′ ΓΚΟΛ 4-3. Προβάδισμα για τον Γιούχτα με σέντρα – σουτ Κουτσογιαννάκη.

90′ ΓΚΟΛ 5-3. Πάσα του Κουτσογιαννάκη στον Κατσικοκέρη κι αυτός σκόραρε για 2η φορά στο παιχνίδι.

Διαιτητής: Αντωνίου (Χανίων)
Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου) – Οβάκογλου (Χανίων)
Παρατηρητής: Φουκάκης (Ηρακλείου)

Γιούχτας: Κόλλιας, Κασσωτάκης, Ραπτάκης (37′ λ.τρ. Λογοθέτης), Τζανής, Μαυροειδής, Σαββίδης (65′ λ.τρ. Γεράκιος), Ψαρράς (65′ Παχάκης), Δ. Πλουσής (57′ Κουτσογιαννάκης), Β. Πλουσής (57′ Μαυρομάτης), Σφυρογιαννάκης, Κατσικοκέρης.

Αναγέννηση Ιεράπετρας: Χαραλαμπάκης, Πιθαρούλης, Χατζάκης, Κορνάρος, Μερκούρι, Κωτσοβός, Μανουσάκης (80′ Γιακουμάκης), Κουτούζος, Καλλιμάνης, Λαθούρης, Τζουανάκης.