Γκεσιο-ΓΚΟΛ …ο “λυτρωτής”! Νίκη μετά από 5 μήνες!

Χανιά | 23 Απριλίου 2016, 17:55

Με γκολ του Γιάννη Γκέσιου στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Α.Ο.Χανιά επικράτησε με 1-0 της Ζακύνθου, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και κέρδισε μετά από πέντε ολόκληρους μήνες!

planakis

Σε παιχνίδι που έσπασε καρδιές, ο Α.Ο.Χανιά κατάφερε -επιτέλους- να γευτεί τη χαρά της νίκης! Οι παίκτες του Θωμά Γράφα επικράτησαν με 1-0 της Ζακύνθου στα Περιβόλια, ενώπιον 1000 περίπου φιλάθλων που έδωσαν το “παρών” ανταποκρινόμενοι στο δωρεάν κάλεσμα της διοίκησης.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο ΑΟΧ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις ευκαιριών. Σπουδαιότερη ευκαιρία του Τσούτση στο 22′, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Από το 25′ και μετά η Ζάκυνθος ισορρόπησε και είχε μάλιστα δοκάρι με τον Ορφανίδη στο 28′, στη μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου. Μέχρι το 45′ και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά 5λεπτα, στα οποία έκαναν φάσεις. Ο ΑΟΧ έχασε φοβερή ευκαιρία στο 64′ με τον Δεινόπαπα, αλλά ο Παπαδόπουλος απομάρυνε, ενώ στο 73′ ο Μπριλάκης έσωσε την ομάδα του αφού απέκρουσε στη γραμμή. Η Ζάκυνθος πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο ΑΟΧ είχε την τελική απάντηση του στο 87′. Ο Μασάντο εκτέλεσε κόρνερ και ο Γκέσιος βρέθηκε εκεί που έπρεπε για να κάνει το 1-0! Τεράστια νίκη για τον ΑΟΧ!

Ο ΑΟΧ με την νίκη του αυτή ξεπρνά τόσο την Ζάκυνθο όσο και τον Αγροτικό Αστέρα (ματς λιγότερο) στη βαθμολογία της Φούτμπολ Λιγκ και περιμένει τον Πανελευσινιακό την Μεγάλη Τετάρτη στα Χανιά για το ματς που πιθανότατα θα χαρίσει και την παραμονή στην κατηγορία.

ΦΑΣΕΙΣ ΑΓΩΝΑ

1′ Σουτ του Τσούτση η μπάλα κοντράρει και κόρνερ

22′: Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά, με το σουτ του Τσούτση να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

28′ ΔΟΚΑΡΙ για τη Ζάκυνθο μετά από σουτ του Ορφανίδη, ο οποίος πήρε την μπάλα μετά την απομάκρυνση της άμυνας των Χανίων, στο κόρνερ που είχε κερδίσει η ομάδα του.

34′: Ο Δεινόπαπας σουτάρει στη δεξιά γωνία του Παπαδόπουλου, όμως ο γκολκίπερ της Ζακύνθου πέφτει και αποκρούει σωτήρια.

45′: Σουτ του Ζέλιου, ο Πρίφτης πέφτει στην αριστερή γωνία του και αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

50′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο μετά από σουτ του Πέττα, όμως η μπάλα περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πρίφτη.

64′: Τεράστια ευκαιρία για τα Χανιά με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει με τη μύτη του παπουτσιού του το σουτ του Δεινόπαπα.

65′: Σουτ του Μασάντο, η μπάλα άουτ.

73′ Σουτ του Κρολ έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μπριλάκης.

86′: Ο Διαμαντόπουλος από πολύ κοντά δεν καταφέρνει να νικήσει τον Παπαδόπουλο και χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά.

87′ ΓΚΟΛ Α.Ο.ΧΑΝΙΑ! Από κόρνερ του Μασάντο, ο Γκέσιος “λυτρώνει” τον ΑΟΧ και κάνει το 1-0!

Διαιτητής: Μπλούνας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου), Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου)
4ος: Σταθόπουλος (Δυτ. Αττικής)
Παρατηρητής: Χριστοδουλάκης (Ρεθύμνου)

Α.Ο.ΧΑΝΙΑ (Θ.ΓΡΑΦΑΣ): Πρίφτης, Ιωαννίδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Διαμαντόπουλος, Ούγκο Μασάντο, Σάντερσον (74′ Παλιάτσιος), Νάκας (50′ Καμινιώτης), Χατζηλιάδης, Τσούτσης (25′ Δεινόπαπας), Γκέσιος.