Γιούχτας… απόδραση στο 90+4′ από το Μαρτινέγκο

Γ' Εθνική 19 Μαρτίου 2023, 18:07

"Ξαφνικό θάνατο" επεφύλασσε σε βάρος του Πόρου το τοπικό ντέρμπι στο Μαρτινέγκο με αντίπαλο τον Γιούχτα, με την ομάδα από τις Αρχάνες να σκοράρει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και να φεύγει νικήτρια με σκορ 2-1.

Το αποτέλεσμα μάλιστα αυτό φέρνει τον Γιούχτα μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας της Γ’ Εθνικής μετά το πέρας της 20ής αγωνιστικής, δείχνοντας έτσι ικανός να σφραγίσει την μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία του!

Το παιχνίδι φαινόταν ότι θα έληγε ισόπαλο για τις δύο ομάδες με σκορ 1-1, με τον Γιούχτα να προηγείται με το γκολ του Ροβίθη στο 16ο λεπτό από την ασίστ του Βρεττού. Προηγουμένως, στο ξεκίνημα (3’), ο Μπάμπης είχε σουτ στο δοκάρι του Γιούχτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πόρος άσκησε πίεση, καταφέρνοντας το 57’ να τη μετουσιώσει σε γκολ το οποίο σημείωσε ο Σένκα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά, με τον Τζανή να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 79’ για να πετύχει το 2-1 για τον Γιούχτα, το οποίο τελικά ήρθε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από την κεφαλιά του Γιαλούση μετά την εκτέλεση κόρνερ του Βρεττού.

Διαιτητής: Ταμπουρατζής (Λασιθίου). Βοηθοί: Βαρβαντάκης (Ρεθύμνου) – Διονύσης (Ρεθύμνου)

Πόρος (Γιάννης Χατζησεβαστός): Ζαφείρης, Αυγουστάκης, Μπάμπης, Σημαιάκης (32’ Νάκας), Τουτουδάκης, Καλαϊτζάκης (32’ Φρόκου), Καλαμιώτης (65’ Μέμος), Κουτάντος, Σένκα (71’ Ζαφείρης), Καστελλιανάκης, Πήλιος (71’ Γροσδάνης)

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Χρήστου, Γελαδάρης, Γιαλούσης, Τζανής, Κίσσας (55′ Κοντογιάννης), Νύκταρης (68′ Δωματάς), Πλουσής, Ροβίθης, Ψαρράς (86’ Τουγλής), Βρεττός, Γκίνη (68′ Δασκαλάκης)

Στοιχεία αγώνα – φωτ.: grandsport