Για τις θέσεις 5-8 η Κορασίδων στο Ευρωπαϊκό

Μπάσκετ 24 Αυγούστου 2022, 18:45

Πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της η Εθνική Κορασίδων στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού U16 που διεξάγεται στην Πορτογαλία όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από την Ισπανία (74-50) και θα αγωνισθεί για τις θέσεις 5-8.

Η Ελλάδα για περισσότερο από ένα ημίχρονο έβαλε δύσκολα στην αντίπαλό της που θεωρείται εκ των φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, αλλά δεν κατάφερε να παραμείνει στο παιχνίδι μέχρι το τέλος.

Η αθλήτρια του Ανδρογέα, Σοφία Γιαπιτζόγλου, “πάτησε παρκέ” για εννέα λεπτά και δεκαοκτώ δευτερόλεπτα (09:18) μένοντας άποντη στα δύο σουτ που επιχείρησε (0/1 δίποντα, 0/1 τρίποντα), ενώ “μοίρασε” μία ασίστ.

Ισπανία – Ελλάδα 74-50
Δεκάλεπτα: 15-9, 30-29, 52-38, 74-50
Διαιτητές: Τεϊχέιρα (Πορτογαλία), Χασάνοφ (Αζερμπαϊτζάν), Ματουσζεβσκα (Πολωνία)

Ελλάδα (Κτιστάκης): Αρσενιάδου, Φελούρη 5, Σιουμουρέκη 3, Τσινασλανίδου, Ζιάκα 2, Χατήρα 11 (1), Χωλοπούλου 8 (2), Γιαπιτζόγλου, Καλογήρου 5 (1), Παρασκευοπούλου 8, Στολίγκα 8 (2), Σύρπα.