Για την 5η θέση Γιαπιτζόγλου και Κορασίδες

Μπάσκετ 26 Αυγούστου 2022, 22:51

Η Εθνική Κορασίδων -με τη Σοφία Γιαπιτζόγλου του Ανδρογέα στη σύνθεσή της- έκανε την ανατροπή, νίκησε το Βέλγιο με 61-57 και θα αγωνιστεί για την 5η θέση της τελικής κατάταξης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U16 στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.

Η Ελληνική ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να κυνηγά (7-0, 2′). Οι πρώτοι πόντοι ήρθαν λίγο πριν το τρίτο λεπτό (7-2, 2’45”), η διαφορά έφτασε στο +10 (12-2, 5’15”) και έφτασε ξανά στο +10 στα μισά της δεύτερης περιόδου (22-12, 15′).

Στη συνέχεια η Εθνική μας έδειξε χαρακτήρα, έβγαλε αντίδραση και νίκησε σε ματς με φινάλε – θρίλερ! Με 31 δευτερόλεπτα να υπολοίπονται η Χόστιν αστόχησε, η Ζιάκα κέρδισε το φάουλ στα 8″ και διαμόρφωσε το 57-61.

Η Ντεβός αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια του Βελγίου, η Χατήρα πήρε το ριμπάουντ και το τελικό 57-61 στέλνει την Ελλάδα στη διεκδίκηση της 5ης θέσης. Είναι η τρίτη φορά που Εθνική Κορασίδων αγωνίζεται για την 5η θέση. Η πρώτη ήταν το 1991 (πάλι στην Πορτογαλία) και η δεύτερη το 2011 (στην Ιταλία).

Βέλγιο – Ελλάδα 57-61
Δεκάλεπτα: 17-8, 26-23, 43-43, 57-61
Διαιτητές: Τσουέκα Μορένο (Ισπανία), Τβαουρί (Γεωργία), Ματουζέφσκα (Πολωνία)

Ελλάδα (Κτιστάκης): Αρσενιάδου 4, Χατήρα 9 (1), Χωλοπούλου 7, Παρασκευοπούλου 7 (1), Ζιάκα 9 (1), Φελούρη 3, Γιαπιτζόγλου, Καλογήρου, Σιουμουρέκη 4, Στολίγκα 11 (3/4 τρ), Σύρπα 7, Τσινασλανίδου.