Για μια… ανάσα έχασε το χάλκινο μετάλλιο ο Τσαπατάκης

Κολύμβηση | 12 Σεπτεμβρίου 2016, 20:44

Μία κυριολεκτικά ανάσα από το να χαρίσει στην Ελλάδα το έκτο της μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και πρώτο στην κολύμβηση, βρέθηκε ο Αντώνης Τσαπατάκης. Δυστυχώς όμως ο Χανιώτης πρωταθλητής έχασε το βάθρο για κλάσματα του δευτερολέπτου.

Ο Αντώνης συμμετείχε στον τελικό των 100 μέτρων πρόσθιο της κατηγορίας SB4, όπου τερμάτισε 4ος με χρόνος 1:37.69, μόλις 29 εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από τον Κολομβιανό Μοϊσές Φουέντες, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 1:37.40.

Ο Τσαπατάκης αγωνίστηκε τη Δευτέρα και στα προκριματικά των 50 μέτρων ελεύθερο S5, αλλά δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό. Έκανε όμως σπουδαία κούρσα και σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ με επίδοση 37.57. Δυστυχώς, ωστόσο αυτή η επίδοση δεν του εξασφάλισε θέση στην τελική 8άδα, παρ’ όλα αυτά έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε και είναι άξιος συγχαρητηρίων για την προσπάθειά του. Ο πρωταθλητής μας τερμάτισε 7ος στην δεύτερη ημιτελική σειρά.