Για ένα ημίχρονο κόντραρε την ΑΕΚ

Ρέθυμνο Cretan Kings | 4 Οκτωβρίου 2017, 20:18

Ήττα-αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας υπέστη το Ρέθυμνο Cretan Kings με 92-67 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, έχοντας πολύ καλή παρουσία για ένα ημίχρονο.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έφτασε τη διαφορά στο +16 στο πρώτο δεκάλεπτο (29-13) με το Ρέθυμνο να μειώνει στο τέλος του ημιχρόνου στους 6 (44-38). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ΑΕΚ με πολλές και ποιοτικές λύσεις που διαθέτει πλέον στο ρόστερ της μπόρεσε να πατήσει το… γκάζι και να τελειώσει την υπόθεση νίκη.

Μπάρλοου με 16 και Σάκοτα με 15 ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για τους νικητές, ενώ για το Ρέθυμνο εξαιρετικός ήταν ο Μούντι με 25 πόντους.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Παναγιώτου-Ζαχαρής.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 44-38, 72-55, 92-67.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 11, Τζέιμς 9 (1), Γκριν 8 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (2), Τσαλμπούρης 2, Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 7, Μπάρλοου 16 (3), Μωραΐτης 2, Μαυροειδής 7, Σι 11 (2).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 9 (1), Μέντλοκ 12 (1), Κώττας 2, Χριστοδούλου 3, Μούντι 25 (2), Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11 (2), Δραγάτης 1, Ρόμπερτσον 2.