Φοβήθηκε και… αναμενόμενα έχασε

Πλατανιάς | 26 Οκτωβρίου 2016, 21:24

Ο Πλατανιάς φαίνεται πως... τρόμαξε απέναντι στη θέα του Ολυμπιακού χάνοντας με σβηστές τις μηχανές με σκορ 3-0 από τους Πειραιώτες. Μια εμφάνιση που σίγουρα δεν ικανοποιεί τον Γιώργο Παράσχο ούτε τον κόσμο της ομάδας.

Ειδικότερα, ο Πλατανιάς μπήκε πραγματικά πολύ φοβισμένος απέναντι στον σίγουρα μεγάλο του αντίπαλο, καθώς βρέθηκε να χάνει από το 5ο κιόλας λεπτό, αλλά όχι μόνο αυτό, αφού μέχρι τουλάχιστον το πρώτο 20λεπτο του αγώνα δεν μπορούσαν οι παίκτες του ν’ αλλάξουν ούτε μπαλιά! Απίστευτα πουλήματα της μπάλας, με την κατοχή να είναι συντριπτικά υπέρ του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν καλύτερα, με τον Πλατανιά ν’ ανοίγεται και να ξεδιπλώνει κάποιες από τις αρετές του ως ομάδα. Ετσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο, με την επανάληψη και πάλι ο Πλατανιάς να αρκείται σε ένα παθητικό ρόλο και τον Ολυμπιακό μέσα σ’ ένα δίλεπτο (66′-68′) να σημειώνει δύο γκολ και να “καθαρίζει” το ματς.

goal

Οπως αναμενόταν, ο Παράσχος δοκίμασε ουσιαστικά μια εντελώς νέα 11άδα, με τερματοφύλακα τον Κοκκαλά, δεξί μπακ τον Στάθη, αριστερό τον Γιορέντε, στόπερ τους Μπανανά και Κάργα, στον άξονα τους Στανισάβλιεβιτς και Ντεβέσα, Ντίνα, Ηλιάδη και Ντιλαβέρ μπροστά αλλά δε νομίζουμε ότι ο Παράσχος θα πρέπει να… τρελάθηκε από αυτά που είδε…

Τέλος πάντων, τα γκολ για τον Ολυμπιακό που σε λίγο καιρό θα έρθει να παίξει και με τον ΑΟΧ στα Χανιά στο Κύπελλο, ήταν ο Πάρντο που σκόραρε με σουτ στο 5ο λεπτό και με κεφαλιά στο 66ο ενώ το τελικό 3-0 έγραψε ο Ελαμπντελαουί στο 68′ με σουτ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ (1-0) Κεφαλιά πάσα του Ελαμπντελαουί για τον Πάρντο που σκοράρει με δυνατό σουτ στην κίνηση.
20′ Μακρινό σουτ από τον Καρντόσο με τον Κοκκαλά να είναι εκτός εστίας, η μπάλα καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια
24′ Κόρνερ από τον Ντομίνγκες κεφαλιά από τον Σιόβα, ο Κοκκαλάς αποκρούει σε κόρνερ.
37′ Ο Ντίνας βρίσκει το χώρο για το σουτ, αναγκάζοντας τον Λεάλι ν’ αποκρούσει.
42′ Ο Ντεβέσα… πασάρει στον Καρντόσο σε ένα απίστευτο λάθος του παίκτη του Πλατανιά, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να σουτάρει άστοχα.
55′ Ο Ντομίνγκες εκτελεί κόρνερ, ο Βιάνα παίρνει την κεφαλιά και ο Κοκκαλάς μπλοκάρει.
66′ (2-0) Μακρινή σέντρα από τον Σιόβα για το κεφάλι του Πάρντο που εκτελεί από κοντά τον Κοκκαλά.
68′ (3-0) Ο Μπουχαλάκης πασάρει για τον Ελαμπντελαουί που με διαγώνιο σουτ σκοράρει εκ νέου για τον Ολυμπιακό.
76′ Σουτ στην κίνηση από τον Ντομίνγκες μετά την ωραία μπαλιά του Μπουχαλάκη, η μπάλα περνά έξω από τα δοκάρια του Κοκκαλά.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών).
Βοηθοί: Μεσσήνης (Αχαΐας) – Μπέτσογλου (Κοριθνίας).
4ος: Σταθόπουλος (Δυτικής Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Στανισάβλιεβιτς (18′), Γιορέντε (71′)

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Βιάνα, Ρέτσος, Μπουχαλάκης, Ρομαό (76′ Ανδρούτσος), Πάρντο, Ντομίνγκες, Μάριν (65′ Μανθάτης), Καρντόσο

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Στάθης, Κάργας, Μπανανά, Γιορέντε, Στανισάβλιεβιτς, Ντεβέσα (83′ Μουνάφο), Ντίνας (71′ Βάντερσον), Γουνδουλάκης, Ηλιάδης (67′ Τσουράκης), Ντιλαβέρ