Φινάλε… θρίλερ, το 0-2 έγινε 2-2 στην Τούμπα

Super League 1 7 Μαρτίου 2021, 21:29

Ο Αρης "φλέρταρε" με ένα μεγάλο "διπλό" στην Τούμπα απέναντι στον μεγάλο του αντίπαλο ΠΑΟΚ, έχοντας προβάδισμα με 2-0 μέχρι το 87’, αλλά ο "δικέφαλος" έσωσε τον βαθμό με το πέναλτι του Βιεϊρίνια στις καθυστερήσεις.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε αντιμέτωπος με την πρώτη εντός έδρας ήττα του, με τον Αρη να έχει επιβάλλει τον ρυθμό του και να προηγείται με 2-0, όμως στα τελευταία λεπτά ήρθαν τα πάνω-κάτω. Αρχικά ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 87’ με τον Ινγκασον και στη συνέχεια ισοφάρισε στο 90+4’ με πέναλτι του Βιεϊρίνια, που καταλογίστηκε για μαρκάρισμα του Μπουσέ στον Ιγνκασον, απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών στον Αρη (αντίκρισε την κόκκινη ο γενικός αρχηγός της ομάδας Θωμάς Ναζλίδης).

Στο 17’ ο Ζίβκοβιτς έκανε σπουδαία επέμβαση στο εξ επαφής σουτ του Γκάμα, μετά από σέντρα του Μπερτόλιο. Στο 26’ ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Γκάμα, ο Μαντσίνι γύρισε την μπάλα στον Μπερτόλιο, που πλάσαρε ιδανικά για το 0-1.

Ο Αρης “χτύπησε” και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον προερχόμενο από τον πάγκο Μάνο. Επειτα από συνεργασία Μάνου – Γκάμα ο τελευταίος σούταρε ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε αλλά ο Μάνος στην επαναφορά πλάσαρε για το 0-2.

Στο 77’ ο Μαρτσίνιακ έδωσε πέναλτι για μαρκάρισμα του Σίλβα στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, αλλά από το βίντεο φάνηκε ότι ο παίκτης του ΠΑΟΚ κλώτσησε τον αντίπαλό του και όχι το αντίθετο και έτσι δόθηκε επιθετικό φάουλ. Στο 82’ ο Αρης “άγγιξε” και τρίτο γκολ αλλά από την αυτοθυσία του Βιεϊρίνια και το τάκλιν του η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα στο πλασέ του Μάνου σε κενή εστία. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει και είχε διπλή ευκαιρία στο 84’ με Κρμέντσικ και Βαρέλα, αλλά ο Δεληζήσης απομάκρυνε στη γραμμή.

Η μείωση του σκορ τελικά ήρθε στο 87’ από γέμισμα του Βαρέλα και διεκδίκηση της μπάλας Ρόουζ-Κρμέντσικ, από το κεφάλι του αμυντικού του Αρη η μπάλα στρώθηκε στον Ιγκνασον, που πλάσαρε για το 1-2. Αυτό ήταν το 5ο γκολ του Ισλανδού αμυντικού στο πρωτάθλημα και 6ο στη σεζόν.

Στο 90+2’ ο Μαρτσίνιακ καταλόγισε πέναλτι στην προσπάθεια του Μπουσέ να διώξει με γροθιές προ του Ιγνκασον. Ο Βιεϊρίνια το εκτέλεσε για την ισοφάριση σε 2-2.

Διαιτητής: Μαρτσίνιακ (Πολωνία)
Βοηθοί: Σοκολνίτσκι – Λίστιεβιτς (Πολωνία)
4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
VAR: Γκιλ (Πολωνία)
AVAR: Μωϋσιάδης (Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: Αντρίγια Ζίβκοβιτς (12’), Σβαμπ (50’), Μαντσίνι (81’), Κρμέντσικ (88’), Μπουσέ (90+2’)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο (80’ Μπάμπα), Ινγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Σβαμπ (80’ Ελ Καντουρί), Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Καγκάβα (46’ Σφιντέρσκι), Ουάρντα, Κρμέντσικ.

Αρης (Ακης Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σούντγκρεν, Σάσα (86’ Μπεναλουάν), Τζέγκο, Γκάμα (71’ Κάτσε), Μαντσίνι (87’ Γκάνεα), Μπερτόλιο (72’ Σίλβα), Μπρούνο (55’ Μάνος).