Φινάλε “θρίλερ” στη Φιλιππούπολη

Super League 2 10 Απριλίου 2021, 16:53

Χιτσκοκικό φινάλε επεφύλασσε το παιχνίδι στη Φιλιππούπολη, το οποίο κρίθηκε με δύο πέναλτι στο 89ο και το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων για λογαριασμό του Λεβαδειακού.

Η ομάδα της Βοιωτίας κατάφερε εν τέλει να περάσει νικηφόρα, κερδίζοντας με σκορ 2-1 τον Απόλλωνα Λάρισας.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο να πάρουν την ισοπαλία, μιας και στο 89ο λεπτό έφτασαν στο 1-1 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Χατζή μετά την ανατροπή του Τασιούλη από τον Νίλι. Ωστόσο, ο Λεβαδειακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο, καθώς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, αυτή τη φορά ο Νίλι ανετράπη από τον Χατζή, με τον Μιγκέλ, που είχε σκοράρει και το 1-0 λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα για τον Λεβαδειακό.

Στο 4’ ο Γκόλιας έχασε σημαντική ευκαιρία έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας από κοντά την μπάλα άουτ. Στο 15’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γιάκος έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Ομπράντοβιτς που μόνος απέναντι από τον Μένκα, από πλάγια θέση, σούταρε άουτ.

Για τον Λεβαδειακό η πρώτη σημαντική ευκαιρία σημειώθηκε στο 33’ με τον Νίλι να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Γλύκο να αποκρούει σε κόρνερ. Λίγα λεπτά μετά (40’) ο Απόλλων έφτασε κοντά στο 1-0 με την ατομική ενέργεια του Λίταινα αλλά το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Μένκα.
Στην πρώτη αξιόλογη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ο Μιγκέλ δευτερόλεπτα μετά από την είσοδό του σκόραρε στο 60’, όταν από την ψηλοκρεμαστή σέντρα του Νίκα έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Το ματς έφτασε στα τελευταία λεπτά, οπότε και προέκυψαν τα δύο πέναλτι στο 87’ και στο 92’ τα οποία υπέδειξε ο διαιτητής Τσακαλίδης.

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Γουρνιάς (Αν. Αττικής) – Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας)
4ος διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Λουκάς (67’), Κονέ (89’), Ομπράντοβιτς (89’), Παναγιώτου (89’)

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φρατζέσκος): Γλύκος, Σκούπρα, Γκόλιας (27’ λ.τρ. Λουκάς), Χατζής, Καμπέρης, Μπάμπης, Μπάλλας (67′ Τασιούλης), Ομπράντοβιτς, Λίταινας (81′ Γκουντρουμπής), Γιάκος, Αθανασιάδης

Λεβαδειακός (Τζιουζέπε Σανίνο): Μένκα, Τσάπρας, Τζημόπουλος, Λιάγκας, Μεχία, Νίκας (86′ Θεοχάρης), Νίλι, Παναγιώτου, Κωστή (69′ Κονέ), Μυτίδης (59’ Μιγκέλ Μπιανκόνι), Πολέτο (59’ Μαρίνος).