Φινάλε με νίκη για την Εθνική Νεανίδων, σκόραρε η Παχάκη

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 8 Οκτωβρίου 2019, 22:36

Την πρώτη νίκη στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πέτυχε η Εθνική Νεανίδων που συνέτριψε το Καζαχστάν με 8-0. Σκόραρε η Παχάκη, ως αλλαγή πέρασε η Δρακογιαννάκη.

Με ευρεία νίκη επί του Καζαχστάν με 8-0 ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της η Εθνική Νεανίδων στον 7ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος με τις δύο παίκτριες του Εργοτέλη παρούσες.

Η Ιωάννα Παχάκη σκόραρε στο 60ο λεπτό κι αντικαταστάθηκε στο 80ο από την Κριεζή, ενώ η Ελευθερία Δρακογιαννάκη πέρασε στον αγώνα στο 79ο λεπτό στη θέση της Βοΐλα.

Τα τέρματα της Εθνικής σημείωσαν οι Πρίφτη (15′), Μικρούλη (25′ πέναλτι, 62′), Βοΐλα (29′, 55′), Παχάκη (60′), Σαΐχ (69′), Γατούδη (85′).

Η σύνθεση της Εθνικής: Ψάλτη, Βλασσοπούλου, Τσουκαλά, Ξανθή, Ακριβάκη, Πρίφτη (72′ Γατούδη), Παχάκη (80′ Κριεζή), Μικρούλη, Μπριασούλη (64′ Αναστασιάδου), Βοΐλα (79′ Δρακογιαννάκη), Προξένου (46′ Σαΐχ).

Η συνολική παρουσία της Εθνικής νεανίδων στον 7ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος:

➥ Ελλάδα – Ισλανδία 0-6
➥ Ισπανία – Ελλάδα 5-0
➥ Καζαχστάν – Ελλάδα 0-8

Η επιστροφή της Ελληνικής αποστολής στην Αθήνα είναι προγραμματισμένη για το βράδυ της Τετάρτης (09/10, 22:10).