Φινάλε με ανώδυνη ήττα

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 5 Ιουνίου 2016, 18:54

Με ανύδωνη ήττα, 2-1 από τον Άρη Ρεθύμνου, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα πρωταθλητριών ΕΠΣ για την άνοδο στη Γ' Εθνική το ΙΝΚΑ, που είχε εξασφαλίσει ήδη το "εισιτήριο" για την παραπάνω κατηγορία.

Το ματς στο γήπεδο της Επισκοπής ήταν αδιάφορο βαθμολογικά αλλά “πλούσιο” σε φάσεις, με το ΙΝΚΑ να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο 11′ με κεφαλιά του Μαργκίνι (11′) και να “απαντά” στο 17′ με τον Γωνιωτάκη.

Κόντρα στη ροή του ματς ο Δασκαλάκης έκανε στο 38′ το 2-1 που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Βογιατζιδάκης αρνήθηκε σε πολλές περιπτώσεις την ισοφάριση, κυρίως σε προσπάθειες του Βεστάκη.

Από την άλλη και ο Καλοριζικάκης στην πρώτη του συμμετοχή στα μπαράζ είχε θετικές επεμβάσεις.

Οι φάσεις του αγώνα
5’ Σουτ του Κοζανίδη άουτ.
11’ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Καψαλάκη κεφαλιά του Μαργκίνι και 1-0.
12’ Ο Βελονάκης βρέθηκε απέναντι από τον Καλοριζικάκη αλλά δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε και δεν κατάφερε να σκοράρει.
17’ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Πετράκη στον Γωνιωτάκη, που με ιδανικό πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1, πετυχαίνοντας ακόμα ένα γκολ με διαφορετική ομάδα στο γήπεδο της Επισκοπής.
19’ Σπουδαία διπλή απόκρουση του Βογιατζιδάκη σε σουτ των Γωνιωτάκη, Ταταράκη.
36’ Ο τερματοφύλακας του Άρη αρνείται ξανά το γκολ στο ΙΝΚΑ, αυτή τη φορά σε πλασέ του Βεστάκη.
38’ ΓΚΟΛ: Αντί για γίνει στις προηγούμενες φάσεις το 1-2, έγινε το 2-1, ξανά από στατική φάση. Ο Κοζανίδης εκτέλεσε το φάουλ και ο Δασκαλάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
40’ Καλή στιγμή για το 2-2, αλλά το σουτ του Βεστάκη καταλήγει άουτ.
44’ Σουτ του Βεστάκη μπλοκάρει ο Βογιατζιδάκης.
47’ Σε θέση βολής ο Βελονάκης πλασάρει άουτ.
50’ Ο Ταταράκης προσπάθησε να… κρεμάσει τον Βογιατζιδάκη αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
51’ Σουτ του Κραβαρίτη άουτ.
54’ Πολύ καλή στιγμή για τον Άρη με τον Καλοριζικάκη να αρνείται το γκολ στον Γκιόκα.
55’ Ο Καλοριζικάκης και πάλι δείχνει τα αντανακλαστικά του και αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Βελονάκη.
56’ Εξαιρετική μπαλιά του Γωνιωτάκη στον Βεστάκη που με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
60’ Φάουλ του Κοζανίδη, πλασέ του Δασκαλάκη άουτ.
63’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΙΝΚΑ με τον Βεστάκη να μην μπορεί να σκοράρει προ κενής εστίας.
66’ Ο Γωνιωτάκης προσπάθησε να σκοράρει περνώντας την μπάλα πάνω από τον Βογιατζιδάκη αλλά αυτή κατέληξε άουτ.
74’ Σουτ του Βεστάκη απέκρουσε με τα πόδια ο Βογιατζιδάκης.
88’ Σουτ του Βεστάκη άουτ.
90+2’ Ο Τσίτας με πλασέ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Βογιατζιδάκη.

Διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Γαρεφαλάκης-Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)

Άρης Ρεθύμνου (Μιχάλης Δεληγιαννάκης): Βογιατζιδάκης, Τσαχάκης (67’ Θεοδωρομανωλάκης), Δασκαλάκης, Καψαλάκης, Μουλίτσας, Μιχελιδάκης, Μαργκίνι (67’ Γκούτζος), Κοζανίδης, Βελονάκης, Κραβαρίτης (76’ Κουρνιανός), Γκιόκας

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Καλοριζικάκης, Σφακιωτάκης, Σάμπα (58’ Τσίτας), Κομπογεννητάκης, Γαλανίδης, Ζντράβκοβιτς, Ντεντάκης, Πετράκης (58’ Κελέση), Ταταράκης (70’ λ.τρ. Περδικάκης), Γωνιωτάκης, Βεστάκης.