Φιλικό 2-0 του Κισσαμικού επί της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ

Χανιά ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 17 Σεπτεμβρίου 2016, 19:13

Η διαφορά κατηγορίας, κατά κύριο λόγο, ήταν αυτή που έπαιξε σημαντικό ρόλο στη νίκη 2-0 του Κισσαμικού επί της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ στο φιλικό που έγινε στις Μουρνιές το Σάββατο (17/9).

Τα δύο γκολ σημείωσαν ο Σταθάκης με φάουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ο Μάντζης στο 84′ μετα από λάθος του Καλοριζικάκη. Γενικά πάντως το ματς δεν αντέχει σε κριτική, αφού, ναι μεν οι δύο προπονητές έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα, ωστόσο η αναμέτρηση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας.

Για τον Κισσαμικό ήταν ένα ματς “πρόβα” ενόψει έναρξης της Φούτμπολ Λιγκ και για το ΙΝΚΑ ένα χρήσιμο ματς ενόψει Ηλυσιακού.

Σε μια φάση του αγώνα τραυματίστηκε ο Γωνιωτάκης που έσκισε το φρύδι του. Μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου του τοποθετήθηκαν ράμματα.

Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο νεοαποκτηθείς Ισπανός επιθετικός του Κισσαμικού, Μάριο Μαρτίνεθ που αγωνίστηκε για 35 λεπτά.

ΙΝΚΑ (Γ.Κατσούλης): Βλαχάκης, Σφακιωτάκης, Κυτράκης, Κομπογεννιτάκης, Γαλανίδης, Γιακουμάκης, Ντεντάκης, Περδικάκης, Παπαθανασίου, Τσίτας, Δρακάκης

Έπαιξαν και οι: Ταταράκης, Παληγεώργος, Λέντι, Βεστάκης, Σταθινάκης, Γωνιωτάκης, Καλοριζικάκης, Ζντράβγκοβιτς, Ασκητίδης.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπ.Μπαξεβανος):  Πολίτης (46’ Γκέκας), Παγώνης (46’ Κουρέλλας), Ραπτάκης, Σταθάκης (55’ Παντελάκης), Τσοντάκης (85’ Λουβιτάκης), Σελινιωτάκης (46’ Γκούμας), Ενγκουέμ (65’ Αντωνιάδης), Ποκόνγκ (55’ Βλάχος, 80’ λ.τρ. Φυντικάκης), Κίκε (70’ Μάντζης), Τιάγκο Σίλβα (55’ Μαρτίνεθ), Μίλιτς (65’ Θέος)