Φιλική νίκη της Επισκοπής επί του Χάλη

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 27 Νοεμβρίου 2022, 18:54

Η γυναικεία ομάδα της Επισκοπής επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι της αντίστοιχης του Χάλη με 2-0, πετυχαίνοντας την πρώτη (έστω και σε φιλικό) νίκη της ιστορίας της.

Το παρθενικό τέρμα των γυναικών της Επισκοπής από τη σύσταση της ομάδας το πέτυχε η Μαρία Τουπαδάκη στο 40ό λεπτό της αναμέτρησης στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”.

Η Χανιώτικη ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι “σημαδεύοντας” δύο φορές τα δοκάρια της Βαρβαροπούλου. Αρχικά στο 32′ με την Καυλαρή και δύο λεπτά αργότερα με την απευθείας εκτέλεση φάουλ της Μαρκογιαννάκη.

Η Επισκοπή άνοιξε το σκορ στο 40ό λεπτό όταν η Χρύσα Γεργιακάκη πάσαρε στην Τουπαδάκη, η οποία με σουτ περίπου από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου ενδιαφέρον με καλές στιγμές μπροστά και στις δύο εστίες. Τελικά η Επισκοπή διπλασίασε τα τέρματά της στο 71ο λεπτό με σκόρερ την Σαλμά Ιμπραήμ με σουτ εκτός περιοχής.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ίδια παίκτρια εκτέλεσε πέναλτι (που κέρδισε η ίδια) αλλή ήταν άστοχη για να παραμείνει το 2-0 μέχρι τέλους.