Φιλική νίκη με ανατροπή και… Μίλιτς

Χανιά ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 12 Νοεμβρίου 2016, 19:26

Ο Αλεξάνταρ Μίλιτς ήταν το πρόσωπο της φιλικής αναμέτρησης που έδωσαν στο Καστέλι Κισσαμικός και ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ, θέλοντας να παραμείνουν σε αγωνιστικούς ρυθμούς, μετά την αναστολή των εθνικών πρωταθλημάτων.

Ο Σέρβος επιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο και πέτυχε δύο γκολ, βοηθώντας την ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου να φτάσει στην επικράτηση με ανατροπή στο σκορ (3-2).

Ένας παίκτης που φόρεσε τη φανέλα του Κισσαμικού πριν μερικά χρόνια, ο Δρακάκης, πέτυχε το 0-1 στο 40’. Η… απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (50’) με τον Θέο. Στο 55’ ο Μίλιτς με πέναλτι έδωσε προβάδισμα στον Κισσαμικό και στο 75’ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-1. Ο Ντεντάκης, που αναδείχθηκε από τον Κισσαμικό, μείωσε με πέναλτι στο 85’ για το τελικό 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πολυ καλά και είχαν και δύο δοκάρια, με τους Γιακουμάκη και Σφακιωτάκη.

Στα ευχάριστα για την ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ η επανεμφάνιση στους αγωνιστικούς χώρους του Χρήστου Βουρβαχάκη, που έπαιξε για ένα ημίχρονο. Για τον Κισσαμικό αγωνίστηκε  ως αλλαγή ο Φρεντερίκ, που δοκιμάζεται το τελευταίο διάστημα από τον Σπύρο Μπαξεβάνο.

Την Κυριακή (13/11) δόθηκε ρεπό στους ποδοσφαιριστές του Κισσαμικού, που επιστρέφουν στις προπονήσεις τη Δευτέρα (14/11).

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Γκέκας (46′ Πολίτης), Παγώνης (46’ Τσερκέζος), Παντελάκης (80’ Φυντικάκης), Σταθάκης, Κουρέλλας (46’ Τσοντάκης), Γκούμας (55’ Ενγκουέμ), Τιάγκο (65’ Αντωνιάδης), Μάριο Μαρτίνεθ, Ποκόνγκ (46’ Θέος), Βλάχος (70’ Φρεντερίκ), Μάντζης (46’ Μίλιτς).

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Βλαχάκης, Σταθινάκης (60’ Ασκητίδης), Καρβουνιάρης, Κομπογεννητάκης, Γαλανίδης, Ζντράβκοβιτς, Βουρβαχάκης (46’ Γιακουμάκης), Κυτράκης (60’ Περδικάκης), Ντεντάκης, Ταταράκης (75’ Σταθινάκης), Δρακάκης (60’ Τσίτας).