Φιλική νίκη για τους Cretan Gunners επί του Αιγάλεω Rugby Club

Ράγκμπι | 27 Οκτωβρίου 2017, 18:19

Σε πολύ καλό δρόμο βρίσκονται οι Cretan Gunners, οι οποίοι έδωσαν ένα νικηφόρο φιλικό παιχνίδι στην Αθήνα, κερδίζοντας συγκεκριμένα το Αιγάλεω Rugby Club με σκορ 12-5. Μάλιστα σε αυτό το ματς τέσσερις παίκτες πραγματοποίησαν την παρθενική τους εμφάνιση.

Ακολουθεί η περιγραφή του αγώνα από τους Cretan Gunners.

Η επιστροφή των Cretan Gunners από Αθήνα

Στις 21 Οκτωβρίου οι Cretan Gunners ταξίδεψαν στην Αθήνα για να αντιμετωπίσουν το Αιγάλεω Rugby Club. Μια ζεστή και ηλιόλουστη μέρα χωρίς αέρα για τους παίκτες που θα έρχονταν αντιμέτωποι με μια ομάδα σαφώς πιο “βαριά”. Παρ’ όλα αυτά και μετά από 40 λεπτά πολύ καλής αμυντικής προσπάθειας με λίγες μόνο επιθετικές ευκαιρίες το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 0-0. Οι Gunners βρέθηκαν χωρίς σκορ παρά την όλη προσπάθεια. Το Αιγάλεω στο α’ ημίχρονο δεν κατάφερε να περάσει την γραμμή των 22 μέτρων των Gunners, με το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού να παίζεται στο μισό του γηπέδου του Αιγάλεω.

Οι Gunners έφτασαν πολύ κοντά στο να ανοίξουν το σκορ με τον Λινοξυλάκη, αλλά το try δεν μέτρησε, καθώς ο διαιτητής έκρινε πως πατήθηκε η γραμμή του out στην προσπάθεια. Το ημίχρονο επίσης βρήκε τους Gunners με αρκετούς τραυματισμούς, ο prop Ζουλάκης και ο κεντρικός Λιβαδιωτάκης με τραυματισμούς στα πόδια, καθώς και τους πολύ έμπειρους Μανωλικάκη και Κατσαφράκη, τον πρώτο με τραυματισμό ψηλά στο πόδι και τον δεύτερο με ένα πιθανά σοβαρό τραυματισμό στον αστράγαλο και το γόνατο. Όλα αυτά απείλησαν να έχουν σοβαρό αντίκτυπο στο β’ ημίχρονο.

line out

Το β’ ημίχρονο βρήκε τους Gunners να αγωνίζονται μόνο με έναν έμπειρο παίκτη, τον Τερεζάκη και την υπόλοιπη ομάδα να αποτελείται από άπειρους παίκτες. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στους ρυθμούς του πρώτου μέχρι το 15ο λεπτό όπου ο Μαλτέζος βρήκε το κενό στην άμυνα του Αιγάλεω απέφυγε τρία tackles και σκόραρε το πρώτο try για το οποίο πέτυχε και το conversion στην συνέχεια βάζοντας τους Gunners 7-0 μπροστά.

Πέντε λεπτά μετά ο Αλεξανδρής σε μια παρόμοια φάση βρήκε το κενό στην αντίπαλη άμυνα απέφυγε 2 tackles και σκόραρε το δεύτερο try για τους Gunners για το οποίο όμως ο Μαλτέζος δεν κατάφερε να πετύχει το conversion.

Οι Gunners βρίσκονταν στο 12-0 με 15 λεπτά να απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου και του αγώνα. Οι πιο σωματώδεις παίκτες του Αιγάλεω άρχισαν να πιέζουν ώστε να πετύχουν κάποιο try, μα η πολύ καλή αμυντική προσπάθεια τους απέτρεψε, αξίζει να αναφερθεί ότι ο rookie Ζουγανέλης στον πρώτο του αγώνα κατάφερε να αποτρέψει σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις το Αιγάλεω από το να σκοράρει.

Παρόλα αυτά και δεδομένης της πίεσης και της κούρασης το Αιγάλεω κατάφερε να σκοράρει ένα try πέντε λεπτά πριν το τέλος για το οποίο όμως δεν πέτυχαν το conversion. Οι Gunners συνέχισαν να προηγούνται 12-5 με μόλις λίγα λεπτά να απομένουν και κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ μέχρι το τέλος.

Το αποτέλεσμα αυτό είναι μεγάλης σημασίας για την ομάδα καθώς είναι μόλις ο τρίτος τους αγώνας και είχαν και τέσσερις παίκτες να κάνουν την παρθενική τους εμφάνιση.