Φιλική νίκη Εργοτέλη κόντρα στον ΟΦΗ (3-2)

ΟΦΗ | 12 Οκτωβρίου 2019, 13:51

Σε φιλικό παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών στο Παγκρήτιο Στάδιο και με τις δυο ομάδες να παίζουν με αρκετές απουσίες ο Εργοτέλης επικράτησε με 3-2 του ΟΦΗ, με το νικητήριο γκολ να σημειώνονται στο 88'.

Οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν αρκετά πρόσωπα, με την ευκαιρία της διακοπής της Super League 1 για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και της αναστολής του πρωταθλήματος της Super League 2.

1-1 ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ – ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗ – ΓΟΥΟΛΙ

Μόλις στο 6′ από σέντρα του Τσέλιου ο Εφορντ με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ στο 20′ ο Γουόλι μπλόκαρε το σουτ του Μανουσάκη. Στο 23′ ο άλλοτε παίκτης του Εργοτέλη Μάνος κέρδισε πέναλτι από τον Πέιο και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 1-1. Στο 29′ ο Χανιώτης τερματοφύλακας των γηπεδούχων Καλογεράκης αρνήθηκε το γκολ στον νεαρό Νοικοκυράκη, στο 33′ επενέβη θετικά σε σουτ του Μάνου και στο 39′ μπλόκαρε το σουτ του Νοικοκυράκη. Η “απάντηση” του Εργοτέλη στις ευκαιρίες αυτές ήταν ένα σουτ του Σταθόπουλου (44′), που μπλόκαρε ο Γουόλι και το δυνατό σουτ του Γροντή ένα λεπτό μετά το οποίο απέκρουσε ο Ισπανός γκολκίπερ.

ΤΡΙΑ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ, ΔΥΟ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΠΤΑ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον Εργοτέλη, με τον Μανουσάκη στο 51′ να κάνει με σουτ μέσα από την περιοχή το 2-1. Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 56′ με την κεφαλιά του Μπάτζιου να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία. Ο ΟΦΗ απείλησε με τον Ναμπί στο 64′, με το σουτ του να καταλήγει άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθειά του στο 72′. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 86′ με τον Ναμπί να βρίσκει στόχο στην τρίτη του προσπάθεια, σκοράροντας με σουτ έξω από την περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Μπαράτα σημείωσε το γκολ που έδωσε τη φιλική νίκη στον Εργοτέλη με 3-2.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης (84′ Βουτσάς), Μπάτζιος (65′ Πλαϊτάκης), Πέιος, Μπούσης (65′ Κοιλιάρας), Μπρους (84′ Κατσούρι), Γροντής (77′ Αλεξάκης), Τσέλιος (46′ Μπουτσάκης), Σταθόπουλος, Μανουσάκης (62′ Μπαράτα), Έφορντ (79′ Αζίζι).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι (46′ Δερμιτζάκης), Μπράουν, Κουτρουμπής (65′ Μαρινάκης), Περδίκης (65′ Νάστος), Μπολάκης (57′ Κοροβέσης 72′ λ.τρ. Μακρυδάκης), Σουρνάκης (57′ Μεγιάδο), Στάικος (65′ Σακόρ), Νοικοκυράκης (57′ Ναμπί), Ντίνας (81′ Φερέιρα), Βαζ, Μάνος (76’ Φιγκεϊρέντο).