Φιλική νίκη επί της Ρωσίας η Εθνική – Σκόραρε η Μυριοκεφαλιτάκη

Πόλο 24 Μαρτίου 2021, 22:25

Σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας η Εθνική γυναικών επικράτησε της Ρωσίας στη Βουδαπέστη με 11-9. Ένα τέρμα πέτυχε η Ρεθυμνιώτισσα πολίστρια του Ολυμπιακού, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη.

Από το 3ο οκτάλεπτο και μετά η Ελληνική ομάδα πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ και κράτησε αμυντικά τη Ρωσία. Στα τελευταία λεπτά όμως χρειάστηκαν οι αποκρούσεις της Ιωάννας Σταματοπούλου, τα αποτελεσματικά μπλοκ της ελληνικής άμυνας και η συνεργασία των αδερφών Πλευρίτου, με την οποία σημειώθηκε το 11-9, δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Στο τελευταίο λεπτό η Ειρήνη Νίνου “έβγαλε” μπλοκ στο σουτ της Πόποβα και η νίκη κατέληξε οριστικά σε Ελληνικά χέρια. Η συνέχεια της Εθνικής μας περιλαμβάνει την αναμέτρηση με την Ολλανδία (25/03, 17:30) για την προκριματική φάση του World League, ενώ θα παίξει και φιλικά παιχνίδια με την Ουγγαρία (26/03) και την Πανεπιστημιακή ομάδα της Ουγγαρίας (27/03).

Οκτάλεπτα: 3-3, 2-1, 4-3, 2-1.

Ελλάδα: Σταματοπούλου, Τσουκαλά, Τριχά, Ελευθεριάδου 2, Μ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 3, Νίνου, Σιούτη, Τορνάρου, Βασ. Πλευρίτου, Ελ. Πλευρίτου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σωτηρέλη.