Φιλική ήττα ο ΟΦΗ από Βέστερλο

ΟΦΗ | 24 Ιουλίου 2021, 20:02

Την ήττα (1-0) από τη Βέστερλο γνώρισε ο ΟΦΗ σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Ντεμπούτο για Επασί, Καμαού και Τοράλ. Τραυματίσθηκε και αντικαταστάθηκε ο Τζον Τοράλ, αποβλήθηκε ο Μεγιάδο.

Στο παιχνίδι ξεκίνησαν οι νεοαποκτηθέντες Επασί, Καμαού και Τοράλ (πρώτη συμμετοχή και για τους τρεις), ενώ στην επανάληψη αγωνίσθηκε και ο υπό δοκιμή Λορέντζο Γκονζάλες. Άτυχος στάθηκε ο Τζον Τοράλ, ο οποίος τραυματίσθηκε στο 27ο λεπτό (ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο και θα υποβληθεί άμεσα σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασής του) κι έγινε αναγκαστική αλλαγή (από τον Νοικοκυράκη).

Στα αξιοσημείωτα της φιλικής αναμέτρησης η αποβολή (με απευθείας κόκκινη κάρτα) του Μεγιάδο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Βελγική ομάδα είχε δοκάρι στο 10ο λεπτό, ενώ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 50ό λεπτό με τον κεφαλιά του Νοέλ Σουμά εντός περιοχής, έπειτα από εκτέλεση φάουλ από δεξιά.

Οι καλές στιγμές του ΟΦΗ στο παιχνίδι:

38′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέιρα, με τον Μπαρτ Βανλάντζεντονκ να αποκρούει.

57′ Ο Καστάνιος πάσαρε στον Στάρτζεον μέσα στην περιοχή, αλλά ο Πορτογάλος δεν ήταν εύστοχος, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

58′ Στο επόμενο λεπτό πάλι ο Στάρτζεον σε θέση βολής με τον Μπαρτ Βανλάντζεντονκ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

72′ Σουτ του Καστάνιος, έδιωξε δύσκολα ο τερματοφύλακας της Βέστερλο.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Ουές, Βούρος, Γιαννούλης, Λυμπεράκης, Μπαλογιάννης, Νέιρα, Τοράλ (27′ λ.τρ. Νοικοκυράκης), Καμαού, Γρίβας, Φαν Ντούινεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Γκονζάλες (υπό δοκιμή), Στάρτζεον, Καστάνιος.

Υπενθυμίζουμε ότι το πρωί έγινε κανονικά προπόνηση στο Μιλ και η συνέχεια στην προετοιμασία του ΟΦΗ θα δοθεί το απόγευμα της Κυριακής (25/07, 17:30). Τα μέχρι τώρα φιλικά προετοιμασίας της Κρητικής ομάδας:

➥ Βέστερλο – ΟΦΗ 1-0
➥ Φορτούνα Σιτάρντ – ΟΦΗ 1-1
➥ Άντερλεχτ – ΟΦΗ 1-1
➥ Φίτεσε – ΟΦΗ 2-1

Θα ακολουθήσουν τα φιλικά με Άλκμααρ (28/07) και Ναϊμένγκεν (30/07).