Φιλική ήττα από Φιορεντίνα

Super League 1 23 Ιουλίου 2016, 21:00

Στο πρώτο του φιλικό ματς επί ιταλικού εδάφους όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε 3-0 από την σαφώς ποιοτικότερη και πιο έτοιμη Φιορεντίνα.

Δύο γκολ του Ζάρατε στο πρώτο ημίχρονο και ένα του Ρόσι στο δεύτερο διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 για τη Φιορεντίνα που είχε ακόμη 5-6 καλές ευκαιρίες στο 90λεπτο για περισσότερα γκολ. Οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να περιορίσουν την επιθετικότητα των «βιόλα», ενώ υπέπεσαν και σε αρκετά αμυντικά λάθη.

Οι αρχικές συνθέσεις των ομάδων:

Φιορεντίνα (4-2-3-1): Λετσερίνι, Ζιλμπέρτο, Γκονζάλο, Αστόρι, Αλόνσο, Ντιακατέ, Σκετίνο, Χάτζι, Κιέζα, Μπαέζ, Ζαράτε.

Παναιτωλικός (4-3-3): Κυριακίδης, Κούσας, Μπαουκέ, Παπάζογλου, Μαρκόφσκι, Πάουλο, Ρότσα, Μύγας, Παπουτσογιανόπουλος, Χαντάκιας, Ουαρντά.