Φιλική ισοπαλία με ντεμπούτο Κουλιεράκη | vids

Ποδόσφαιρο 17 Νοεμβρίου 2022, 21:08

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Εθνική Ανδρών με τη Μάλτα στο Εθνικό στάδιο του Τα-Κάλι σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας.

Σημαδιακό το παιχνίδι για τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη, καθώς ο νεαρός Χανιώτης κεντρικός αμυντικός έκανε ντεμπούτο, αγωνιζόμενος σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Έγινε κι αυτό! Ντεμπούτο Κουλιεράκη στην Εθνική Ανδρών

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν ήταν καλό. Προηγήθηκε, βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε και θα μπορούσε στο φινάλε να πάρει τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 79ο λεπτό αποβλήθηκε ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας (Μπάρκας) για έντονη διαμαρτυρία σε πέναλτι που ζήτησε η Εθνική.

Τα τέσσερα γκολ της φιλικής αναμέτρησης:

39′ 0-1. Ο Τάσος Μπακασέτας άνοιξε το σκορ μετά από ωραίο πέρασμα του Μάνταλου στον Πέλκα και πάσα του τελευταίου στον σκόρερ. Ήταν το ένατο γκολ του Τάσου Μπακασέτα με τη φανέλα της Εθνικής.

54′ 1-1. Ο Ντε Γκαμπριέλε βγήκε απέναντι στον Πασχαλάκη μετά την κάθετη του Γκιλαουμιέ και πλάσαρε εύστοχα ισοφαρίζοντας.

67′ 2-1. Ο Τεουμά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον Πασχαλάκη και έδωσε προβάδισμα στη Μάλτα. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Μπουχαλάκης (έκανε χέρι εντός περιοχής).

86′ 2-2. Ο Ταξιάρχης Φούντας με εντυπωσιακό σουτ ισοφάρισε κι έφερε το ματς στα “ίσα”. Πρόκειται για το πρώτο γκολ του Φούντα στην 11η συμμετοχή του στην Ελλάδα.

Μάλτα (Γκίλμπερτ Άγκιους): Μπονέλο, Σ. Μποργκ (46′ Απάπ), Πέπε, Τζ. Μποργκ, Τζ. Μπονγκ (53′ Κορμπολάν), Γκιλομιέρ, Τέουμα, Καμενζούλι, Ντίμεχ, Π. Μπονγκ, Ντεγκαμπριέλε (80′ Σατριάνο).

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (46′ Κουλιεράκης), Γιαννούλης (80′ Κυριακόπουλος), Σιώπης (80′ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (46′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Χατζηγιοβάννης, Ιωαννίδης (69′ Δουβίκας), Πέλκας (69′ Φούντας).