Φιγουράρει στην 3η θέση η Δόξα!

Ιδομενέας Δόξα Παχ. | 25 Οκτωβρίου 2020, 18:48

Αήττητη παρέμεινε μετά το πέρας της 3ης αγωνιστικής στην Α' κατηγορία η Δόξα, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ιδομενέα (1-2).

Η ομάδα των Παχιανών είναι γεγονός ότι πραγματοποιεί μία από τις καλύτερες εκκινήσεις των τελευταίων χρόνων, κάτι που την φέρνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, πίσω από Απόλλωνα και Σπάθα!

Απ’ την άλλη, ο Ιδομενέας που είχε επικρατήσει του Θησέα την περασμένη εβδομάδα, στάθηκε άτυχος, αφού λίγο πριν δεχτεί το γκολ στο φινάλε, είχε εκείνος μεγάλη φάση για να προηγηθεί.

Η Δόξα έχασε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς στο 5ο λεπτό, με την κεφαλιά του Δρίβαλου να καταλήγει στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Τελικά στο 25′ ήρθε το πολυπόθητο γκολ για τους φιλοξενούμενους, με τον Αναστασόπουλο να συνεργάζεται με τον Κληρονόμο και τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Η απάντηση του Ιδομενέα ήρθε λίγο πριν το ημίχρονο. Ηταν το 43ο λεπτό και από μπαλιά του Γ. Γεωργανά, ο Κουλούρης σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 80′ ο Ιδομενέας “άγγιξε” το 2-1 στο φινάλε, όμως η “λόμπα” του Κουλούρη από το κέντρο σχεδόν του γηπέδου μετά από την απόκρουση του Γύπαρη σταμάτησε στο δοκάρι για να μπλοκάρει στη συνέχεια ο πρώην γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Σα να μην έφτανε αυτό, λίγα λεπτά μετά, στο 84′, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν τελικά και δεύτερο γκολ, σε φάση διαρκείας.

Ο Βασιλείου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουβαριτάκης βρήκε τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι και ο Κουνέτας με προβολή την έσπρωξε στα δίχτυα, για να δώσει έτσι τη νίκη στη Δόξα (1-2).

Ο Ιδομενέας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, αφού ο Βαρίκος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα σε αντίπαλό του που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ.

Διαιτητής: Τρίγκας Βοηθοί: Μαυρεδάκης – Κεζέμπογλου

Ιδομενέας (Μάριος Σεργάκης): Π. Γεωργανάς, Γ. Γεωργανάς, Σπ. Μπιτζανάκης, Αφράτης, Βαρίκος, Τρουλλινός, Καλαϊτζάκης, Μαρακάκης (63′ Παντελακάκης), Κουλούρης, Ντουντουνάκης (63′ Μωραϊτάκης), Εμ. Μπιτζανάκης (73′ Μερόλλη).

Δόξα Παχιανών (Αλκης Δημήτρης): Γύπαρης, Χατζημαρινάκης, Κουνέτας, Σκουμπάκης, Ντάλιος (62’ Αεράκης), Μαρκουλάκης, Δρίβαλος (90+2’ Πρέζια), Κληρονόμος (83’ Βενέτης), Αναστασόπουλος, Κουβαριτάκης (90+2’ Νταμαδάκης), Βασιλείου.