Ευρωπαϊκό Κ23: 4ος με ατομικό ρεκόρ ο Τσίτσος

Στίβος | 11 Ιουλίου 2021, 20:36

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Τσίτσος στον τελικό του ακοντισμού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 του Ταλίν. Ο αθλητής του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ.

Τον καλύτερο αγώνα της ζωής του πραγματοποίησε ο Δημήτρης Τσίτσος στον τελικό του ακοντισμού στο φινάλε του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23 στο Ταλίν, αλλά δεν ήταν αρκετό για να του δώσει μετάλλιο.

Ο αθλητής του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος κατέλαβε την τέταρτη θέση στον αγώνα με βολή στα 78,22 μέτρα επίδοση που πέτυχε στην πέμπτη του προσπάθεια και αποτελεί ατομικό του ρεκόρ και για λίγο τον έφερε στην τρίτη θέση του αγωνίσματος.

Το επίπεδο του αγώνα ήταν πολύ υψηλό και στην αμέσως επόμενη βολή ο Γάλλος Τουπαϊά έστειλε το ακόντιο στα 78,80 και πέρασε τρίτος, ενώ στις δύο πρώτες θέσεις βρέθηκαν οι Λάιν (Φινλανδία) και Ράμος (Πορτογαλία) με 81,67 και 80,61 αντίστοιχα.

Ο Τσίτσος ξεκίνησε τον αγώνα του με 72,51 ήταν άκυρος στη δεύτερη βολή κι έπειτα σημείωσε 76,27, 76,16, 78,22 και 76,94 μέτρα. Ο Τσίτσος βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, που ήταν 77,79 από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 και του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο κι έκλεισε ιδανικά τη συμμετοχή του στο κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας του.