Ευρωπαϊκό Κ20: Το Μαυροβούνιο στον δρόμο της Ελλάδας! (pics)

Μπάσκετ 17 Ιουλίου 2017, 17:28

Η Ισλανδία έκανε την έκπληξη απέναντι στο Μαυροβούνιο και νικώντας με 60-50 στον Κλαδισό απέφυγε την 4η θέση στον Β’ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βρεθεί στον δρόμο της Ελλάδας!

Η Εθνική μας ομάδα με νίκη κόντρα στη Γερμανία εξασφαλίζει την 1η θέση και θα διασταυρωθεί στην επόμενη φάση με το Μαυροβούνιο, ενώ στην κορυφή του ομίλου της θα βρεθεί ακόμα κι αν ηττηθεί, αρκεί η Σουηδία να νικήσει την Τσεχία.

Islandia

Το Μαυροβούνιο έδειχνε να κάνει… περίπατο στην αρχή του αγώνα (16-2, 21-7), αλλά στη συνέχεια οι Ισλανδοί καθοδηγούμενοι από τον Χλίνασον βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (27-29).

Mavrovounio Islandia

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με την Ισλανδία να “ανοίγει” τη διαφορά στους 7 πόντους (33-40) και στο τέταρτο δεκάλεπτο στους 8 (48-56). Το Μαυροβούνιο, που κατέκτησε πέρσι τον τίτλο στη Β’ Κατηγορία, δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ και λογικά θα βρεθεί απέναντι στην Ελλάδα στους “16” της διοργάνωσης.