Ευρωπαϊκό Κ20: Στον τελικό το Ισραήλ με επιβλητική εμφάνιση (pics)

Μπάσκετ 22 Ιουλίου 2017, 20:42

Επιβάλλοντας από νωρίς τον ρυθμό του το Ισραήλ με εμφατικό τρόπο κατάφερε να νικήσει τη Γαλλία (74-52), να εξασφαλίσει ένα μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών και να πάρει την πρόκριση στον τελικό.

Το Ισραήλ έλεγξε το παιχνίδι από το ξεκίνημα και γρήγορα πήρε μεγάλες διαφορές στο σκορ (18-6, 19-8), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-11.

Με σερί 8-0 η Γαλλία έριξε τη διαφορά στους 5 (21-16) και στη συνέχεια μείωσε ακόμα περισσότερο (24-21). Το Ισραήλ έβαλε πάλι το πόδι στο… γκάζι και άνοιξε τη διαφορά στους 12 πόντους (35-23) 1’13’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, που έληξε με το σκορ 36-26.

Koperberg

Η ομάδα του Όντετ Κάτας ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της και στην τρίτη περίοδο έφτασε στο +15 (54-39). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Γαλλία έκανε προσπάθεια… επιστροφής μειώνοντας στους 11 (56-45), αλλά η κατάσταση έδειχνε μη αναστρέψιμη με το Ισραήλ να “εκτοξεύει” τη διαφορά στους 21 (66-45). Η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της με το σκορ στο 73-49, για να λήξει το ματς με 74-52.