Ευρωπαϊκό Κ20: Στην παράταση το Μαυροβούνιο (pics)

Μπάσκετ 15 Ιουλίου 2017, 20:40

Νικηφόρα ξεκίνησε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών το Μαυροβούνιο, που έπειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό του Κλαδισού νίκησε με 73-69 την Τουρκία, στην παράταση, για τον Β’ όμιλο.

Από το ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Τουρκία να έχει το προβάδισμα με 16-11, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου το Μαυροβούνιο ήταν μπροστά με 29-27. Οι δύο πόντοι διαφορά διατηρήθηκαν και μετά το τέλος της τρίτης περιόδου (48-46).

Mavrovounio Turkia1

Το Μαυροβούνιο κατάφερε να ξεφύγει με οκτώ πόντους (58-50), αλλά η Τουρκία μπόρεσε να ανακάμψει και να φέρει το ματς στα ίσα (61-61), οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Με… οδηγό τον Στάροβλαχ το Μαυροβούνιο στην παράταση κατάφερε να επικρατήσει με 73-69.

Διαιτητές: Σούλγκα (Ουκρανία), Μαρτολίνι (Ιταλία), Πουτένκο (Ρωσία)

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 29-27, 48-46, 61-61, πρτ. 73-69.

Mavrovounio

Μαυροβούνιο (Ντούμπλιεβιτς): Τσόροβιτς 2, Μπάκιτς 16, Στάροβλαχ 13,  Βοΐνοβιτς, Βούκτσεβιτς 1, Γκρκόβιτς 10, Καλουτζέροβιτς 4, Γιόκιτς, Τσέκιτς 8, Πόποβιτς 19 (15 ριμπ.).

Turkia

Τουρκία (Ερνάκ): Γιουρτσεβέν 16 (18 ριμπ.), Ντουρμάζ 20 (10 ριμπ.), Αλ 1, Τασκιράν 8, Ουλκέρ, Αρνά 4, Χαβσά 3, Καραχάν 5, Ατάρ, Ντογκάν, Γιλμάζ 12.