Ευρωπαϊκό Κ20: “Περίπατος” για το Ισραήλ (pics)

Μπάσκετ 15 Ιουλίου 2017, 22:10

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε το Ισραήλ για τον Γ’ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών, επικρατώντας με 90-54 της Λετονίας, στο Ρέθυμνο.

Το Ισραήλ, που έχει στο “τιμόνι” του τον άλλοτε άσο του Παναθηναϊκού Όντετ Κάτας και τεχνικό διευθυντή τον πρώην προπονητή του Ολυμπιακού Πίνι Γκέρσον, είχε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα, το οποίο κατάφερε να αυξήσει στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Israel Letonia1

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κάτας ήταν ασταμάτητη, εξασφαλίζοντας από αρκετά νωρίς τη νίκη, με το σκορ να ξεφεύγει και να “κλειδώνει” στους 36 πόντους (90-54).

Catas

Israel

Ζούσμαν με 23, Μπλατ με 18 και Άρτζι με 17 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ για τη Λετονία μόνο ο Μπλούμπεργκς πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές: Ομπράντοβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Βοβκ (Κροατία), Έρικσον (Σουηδία)

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-32, 75-41, 90-54

Ισραήλ (Κάτας): Άρτζι 17, Μπένι 2, Ρουίνα 8, Μοσκόβιτς 4, Μπλατ 18 (4), Χούμπερ, Ραμπίνοβιτς, Σαπίρ 5 (1), Ναβόν 7 (1), Κόπερμπεργκ 6, Νάτσια, Ζούσμαν 23 (5)

Λετονία (Βετσβαγκάρς): Μπερζίνς 6,Ζότοφς, Βίκσνε 3 (1), Μπιρκάνς 5, Γκουτμάνις 7, Μπλούμμπεργκς 11 (2), Φέϊκνερς 2, Κραούκλις 2, Νταμμπενιέκς 4, Χάζνερς 9 (3), Σαουλίτις 5