Ευρωπαϊκό Κ20: “Λύγισε” την Ισλανδία η Γαλλία

Μπάσκετ 15 Ιουλίου 2017, 18:46

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι άμυνες η Γαλλία νίκησε την Ισλανδία με 58-50, στο κλειστό γυμναστήριο του Κλαδισού, για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20.

Η Γαλλία ξέφυγε νωρίς στο παιχνίδι με 14-4, αλλά η Ισλανδία μπόρεσε να διατηρηθεί σε… επαφή στο σκορ με το τέλος του ημιχρόνου (17-22).

Islandia Gallia1

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία πήρε σημαντικό προβάδισμα με 11 πόντους (20-31), αλλά το ματς έγινε πάλι ντέρμπι με τρίποντο του Πάλσον (36-38). Με πρωταγωνιστή τον Νουά όμως οι Γάλλοι “κλείδωσαν” τη νίκη απέναντι στους Ισλανδούς που… έσπασαν τα καλάθια πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. (4/32 τρίποντα).