Ευρωπαϊκό Κ20: Προβάδισμα η Ουκρανία, 75-68 την Τσεχία (pics)

Μπάσκετ 20 Ιουλίου 2017, 22:12

Η Ουκρανία ήταν η νικήτρια σε βάρος της Τσεχίας με σκορ 75-68 σε αγώνα για τις θέσεις 16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό του Πανεπιστημίου Ηρακλείου.

Χάρη στη νίκη τους, οι Ουκρανοί εξασφάλισαν την παραμονή τους στην Α’ Κατηγορία των Νέων Ανδρών ενώ οι Τσέχοι θα παλέψουν πλέον (το Σαββατοκύριακο) για τις θέσεις 13 έως 16 του τουρνουά.

Oukrania Tsexia1

Oukrania Tsexia2

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο η Ουκρανία φάνηκε να κυριαρχεί και λίγο πριν την ανάπαυλα έφτασε την διαφορά στο +16 (24-40). Στην επανάληψη όμως η Τσεχία με όπλο τα τρίποντα (12/38) κατόρθωσε να ισοφαρίσει (64-64 στο 35’), με συνέχεια από εκεί και πέρα ο αγώνας να γίνει… ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Στα τελευταία, όμως, δυο λεπτά, οι Ουκρανοί με πιο ορθολογικές επιθετικές επιλογές κατάφεραν να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Τα 10λεπτα: 13-22, 27-40, 49-55, 68-75

Τσεχία (Τσούντεκ): Ντλούγκος, Βάνα 14 (3), Γκόγκα 4, Μπουκοβιάν 3 (1), Σέναλ 6, Κόλαρ, Νάμπελεκ, Κόζακ 6 (12 ριμπ.), Ρουμπ 9 (3), Νόβακ 6 (2), Τούμα 20 (3).

Ουκρανία (Μίκελσον): Βατάζχοκ 2 , Τκατσένκο 5 (1), Τιρτίσνικ, Γιάγκοντιν 3, Μουσιένκο 1, Μικχαϊλιούκ 17 (1 τρ., 6 ασ ), Παβλόφ 18 (1 τρ., 9 ριμπ.), Σκαπίντσεφ 12, Αντονένκο 3, Ζοτόφ 14 (3).