Ευρωπαϊκό Κ20: Με το… δεξί η Σουηδία (pics)

Μπάσκετ 15 Ιουλίου 2017, 16:55

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών, η αυλαία του οποίου άνοιξε το μεσημέρι του Σαββάτου στο κλειστό του Κλαδισού, η Σουηδία, για τον όμιλο της Εθνικής ομάδας, επικράτησε 72-66 της Γερμανίας.

Με τον Μπίργκαντερ σε καλή μέρα η Σουηδία πήρε σημαντικό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, αλλά με σερί 11-0 η Γερμανία επανήλθε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 19-17. Οι Σουηδοί “απάντησαν” με σερί 8-0 (25-19) και τελικά πήγαν στ’ αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα ενός πόντου.

Souidia Germania1

Συναρπαστικό αποδείχθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τη Γερμανία να φτάνει προσωρινά στην ανατροπή (35-43) και τη Σουηδία να αντιδρά και να προηγείται στη συνέχεια με 49-48. Οι δυο ομάδες συνέχισαν την επαφή τους στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά, όπου ο Μπέρκελουντ με τρίποντο αρχικά και κερδίζοντας στη συνέχεια αντιαθλητικό φάουλ από τον Σνάιντερ “καθάρισε” τη νίκη για τη Σουηδία.

Redl

Svenson

Διαιτητές: Τολγκά Σαχίν (Ιταλία), Μπόρις Κρέιτς (Σλοβενία), Ηλίας Κουνελλές (Κύπρος)

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-30, 49-48, 72-66

Souidia

Σουηδία (Σβένσον): Άρβιντσον 2 Χάνσον 12, Λάρσον 5, Σιόλιν 7, Λεσέσν, Μπέρκελουντ 9, Μπίργκαντερ 19, Άπελγκρεν, Μπράντμαρκ 3, Γιόχανσον 15.

Germania

Γερμανία (Ρεντλ): Τσέεμπ, Μπέισλαγκ 13, Χούιτς 9, Γιάλοβ 6, Σνάιντερ 5, Βάγκνερ 6, Βανκ 3, Φρόιντενμπεργκ 2, Κράτσερ 14, Κιλ, Κρέμερ 8.