Ευρωπαϊκό Κ20: Ιδανικό ξεκίνημα για Λιθουανία

Μπάσκετ 15 Ιουλίου 2017, 17:48

Ιδανική… εκκίνηση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών έκανε η Λιθουανία, που στην πρεμιέρα του Γ’ ομίλου επιβλήθηκε 92-79 της Ουκρανίας, στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" του Ρεθύμνου.

Με τρομερή αποτελεσματικότητα στην επίθεση και… μπροστάρη τον Μπιρούτις η Λιθουανία έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους (31-51).

Ukrania Lithuania

Η Ουκρανία έκανε φιλότιμη προσπάθεια να “επιστρέψει” στο ματς και μείωσε στους έξι πόντους (72-78) πέντε λεπτά πριν από το φινάλε. Η αντεπίθεσή της όμως δεν είχε συνέχεια και η Λιθουανία επικράτησε με 92-79.

Διαιτητές: Ζουπάροβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Χέρμπερτσον (Ισλανδία)

Τα δεκάλεπτα: 20-36, 40-57, 58-68, 79-92

Ουκρανία(Μίκελσον): Βατάζχοκ  3, Τκατσένκο 8, Τιρτίσνικ 2, Γιάγκοντιν, Μουσιένκο 6 (2), Μικχαϊλιούκ 25 (5), Μπεροζκίν, Παβλόφ 19 (2), Σκαπίντσεφ 5, Αντονένκο 1, Ζοτόφ 10 (1)

Λιθουανία (Κιλτιναβίτσιους): Μπελιαούσκας 11 (1), Ντιενίνις 5 (1), Λουκοσιούνας 3 (1), Μικαλούσκας 2, Μπιρούτις 27, Βάρνας 17 (3), Έχοντας 22, Μπερούτκα 3 (1), Κατσιούσκας 2