Ευρωπαϊκό Κ20: Επιβλητική η Εθνική Νέων Ανδρών – Εξαιρετικός ο Κόνιαρης

Μπάσκετ 15 Ιουλίου 2017, 22:57

Ο κόσμος των Χανίων "αγκάλιασε" την Εθνική Νέων Ανδρών στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πρόσφεραν μία απολαυστική εμφάνιση απέναντι στην Τσεχία, την οποία νίκησαν με το ευρύ 88-47.

“Ζεστά” ξεκίνησε το παιχνίδι η Ελλάδα ευστοχώντας σε τρίποντο στις δύο πρώτες επιθέσεις της με Φλιώνη και Σκουλιδα έπειτα από αντίστοιχες ασίστ του Χανιώτη γκαρντ Αντώνη Κόνιαρη. Λύσεις με μακρινά σουτ όμως έβρισκαν και οι Τσέχοι που με οδηγούς τους Σέναλ και Νάμπελεκ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 8-6. Η Εθνική με τον Κόνιαρη να οργανώνει μαεστρικά το παιχνίδι της και να “μοιράζει” ασίστ κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα με 11-8 και 16-11. Η Τσεχία μείωσε σε 16-13 και ακολούθησε ένα σερί 12-0 για την Ελλάδα, που έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους 53’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με μπάζερ μπίτερ του Σέναλ (18-28).

Mouratos

Ο Κόνιαρης τα πήγαινε περίφημα σε άμυνα και οργάνωση του παιχνιδιού και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πάτησε… γκάζι με οδηγούς στο σκοράρισμα τους Μουράτο, Χρηστίδη, Σκουλίδα και Φλιώνη. 5’ και 14’’ πριν το τέλος είχαμε νταμπλ-σκορ (20-40), με τη διαφορά να ανεβαίνει και στους 23 πόντους (21-44) 4’ και 13’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το φινάλε του ημιχρόνου ήταν ιδανικό με τον Μιλεντίγιεβιτς με τρίποντο στην εκπνοή να πηγαίνει τη διαφορά στους 22 πόντους (32-54). Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον Κόνιαρη, που μπορεί να μην σημείωσε πόντο αλλά είχε 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Skoulidas

Με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου περιόρισε την Τσεχία στους 6 πόντους η Ελλάδα διεύρυνε περισσότερο το προβάδισμά της φτάνοντας τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους με καλάθι του Κόνιαρη 5’ και 40’’ πριν το τέλος (32-64). Το σερί έφτασε στο 13-0 και το σκορ έγινε 67-32 για την ελληνική ομάδα 3.26’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ 71-38 για τα “παιδιά” του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Xaralampopoulos

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με νέο σερί 10-0 η Ελλάδα ανέβασε τη διαφορά στους 41 πόντους (81-40), με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να ξεκουράζει αρκετά τους βασικούς του παίκτες, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους. Το σκορ τελικά “κλείδωσε” στο 88-47.

Όλοι οι διεθνείς σκόραραν με πρώτο σκόρερ τον Σκουλίδα που είχε 12, για να ακολουθήσουν ο Χρηστίδης με 11 και ο Μουράτος με 10. Πρώτος παίκτης στην αξιολόγηση ο Κόνιαρης, που σε 25’ και 28’’ συμμετοχής είχε 4 πόντους (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ (2-3), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 32-54, 38-71, 47-88

Τσεχία: Ντλούγκος 11 (2/4 τρ.), Βάνα 2, Γκόγκα, Μπουκόβιαν 3, Σέναλ 9 (1/3 τρ.), Κόλαρ 4, Ναμπέλεκ 8 (2/5 τρ.), Γέλινεκ, Κόζακ 8, Ρουμπ, Νόβακ 2, Τούμα

Ελλάδα: Λούντζης 6 (1/3 τρ., 5ρ. ), Μιλεντίγιεβιτς 8 (2/5 τρ.), Κόνιαρης 6 (8 ασ. 5 ρ. 4κλ.), Φλιώνης 8 (1/2 τρ.), Καρράς 6, Σκουλίδας 12 (2/4 τρ.), Δίπλαρος 3 (1/5 τρ.), Αγραβάνης 7, Χρηστίδης 11, Χαραλαμπόπουλος 9 (1/3 τρ.), Μουράτος 10 (1/3 τρ.), Τάταρης 4.