Ευρωπαϊκό Κ20: Αγχωτική πρόκριση για την Εθνική Νέων Ανδρών (pics)

Μπάσκετ 19 Ιουλίου 2017, 22:59

"Σκληρό καρύδι" αποδείχθηκε για την Εθνική Νέων Ανδρών το Μαυροβούνιο, όμως οι διεθνείς μας έστω και δύσκολα μπόρεσαν να επικρατήσουν στο κλειστό "Δύο Αοράκια" του Ηρακλείου με 56-49, περνώντας στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Λιθουανία (20/07, 21:15) στο ίδιο κλειστό γυμναστήριο του Ηρακλείου.

Νευρικό ξεκίνημα έγινε στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες για παραπάνω από δυόμισι λεπτά. Κόνιαρης (τρίποντο), Πόποβιτς, Καρράς, Στάροβλαχ, Μουράτος, ξανά Πόποβιτς, ξανά Καρρά και Χαραλαμπόπουλος στην ίδια φάση και Στάροβλαχ ήταν η σειρά των άστοχων σουτ μέχρι να κάνει “σεφτέ” με δύο βολές ο Καρράς 7.12’ πριν το τέλος. Το Μαυροβούνιο βρήκε σκορ με τον Πόποβιτς, που πέτυχε δύο καλάθια τη στιγμή που ο Χαραλαμπόπουλος αφού είχε σκοράρει ενδιάμεσα με τρίποντο ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων για το 7-4. Το καλάθι αυτό ήταν η απαρχή ενός σερί για την Ελλάδα που έφτασε στο 10-0 (15-4) 1.36’ πριν το τέλος του α’ δεκαλέπτου, αφού σκόραραν ακόμα οι Χρηστίδης (4π.), Φλιώνης και Μουράτος. Το Μαυροβούνιο έριξε τη διαφορά στους 8 με καλάθι και φάουλ του Γκρκόβιτς και το δεκάλεπτο έκλεισε με 17-9.

Flionis

Karras

Mouratos

Με τον Τσέκιτς να ευστοχεί σε δίποντο το Μαυροβούνιο μείωσε σε 17-11, για να σκοράρει με τρίποντο ο Λούντζης (20-11). Πέντε… αναπάντητοι πόντοι του Τσόροβιτς έφεραν πιο κοντά την ομάδα του Ντούμπλιεβιτς (20-16). Ακολούθησε ένα σερί 7-0 (27-16) για την Ελλάδα με καλάθι του Καρρά και πέντε σερί πόντους του Χαραλαμπόπουλου, όμως το Μαυροβούνιο είχε νέα απάντηση. Με τρίποντο του Βοΐνοβιτς, 4 σερί πόντους του Γκρκόβιτς και το πρώτο καλάθι του Στάροβλαχ στο ματς έφτασε σε απόσταση… αναπνοής (27-25) 2.19’ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Η Εθνική μας ομάδα πήρε… ανάσα με καλάθι του Χρηστίδη, αλλά 18’’ πριν το τέλος ο Γκρκόβιτς με ακόμα ένα καλάθι έστειλε τις δύο ομάδες στ’ αποδυτήρια με διαφορά ενός καλαθιού (29-27).

Xaralampopoulos1

Mouratos1

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την Ελλάδα με τρίποντο του Χανιώτη γκαρντ Αντώνη Κόνιαρη, για να ακολουθήσουν τέσσερις πόντοι του Καρρά (36-27). Με καλάθι του Μπάκιτς το Μαυροβούνιο μείωσε 39-35, για να ακολουθήσουν δύο πόντοι από τον Κόνιαρη και ένα τρίποντο του Φλιώνη που έφεραν το 44-35. Αυτό το ξέσπασμα είχε και συνέχεια με την Ελλάδα να ξεφεύγει με 12 με καλάθια του Χρηστίδη και Κόνιαρη 2.37’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Με Στάροβλαχ και Μπάκιτς οι αντίπαλοι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος έδειξαν αντίδραση και το σκορ έγινε 48-40.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο νευρικό και στα πρώτα δευτερόλεπτα αποβλήθηκε με δύο απανωτές τεχνικές ποινές ο τεχνικός του Μαυροβουνίου Ντούμπλιεβιτς. Ο Χαραλαμπόπουλος ευστόχησε σε 1/2 βολές και η Ελλάδα δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την κατοχή για να διευρύνει το προβάδισμα. Με σερί 6-0 και τον Πόποβιτς να ευστοχεί σε τρίποντο η διαφορά μειώθηκε στους 3 και το ματς πήρε δραματική τροπή (49-46). Η διαφορά έφτασε την ελάχιστη τιμή της με δύο βολές του Στάροβλαχ για να… ανασάνει η Ελλάδα με το καλάθι του Χαραλαμπόπουλου και το επιθετικό ριμπάουντ που κατέληξε σε καλάθι του Κόνιαρη για το 53-48. 1/2 βολές από τον Πόποβιτς, αμυντικό ριμπάουντ από τον Κόνιαρη και άστοχο τρίποντο στη συνέχεια για να μείνει το σκορ έτσι. Στα 13.7’’ ο Πόποβιτς υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και έτσι μπήκε… τελεία στο ματς. Ο Χαραλαμπόπουλος ευστόχησε σε μία βολή και στη συνέχεια υπήρξε φάουλ στον Κόνιαρη, που “έγραψε” τον επίλογο με δύο βολές για το 56-49.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 29-27, 48-40, 56-49

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 11 (1, 3ρ.), Φλιώνης 7 (1), Καρράς 8, Σκουλίδας, Δίπλαρος, Χρηστίδης 8, Χαραλαμπόπουλος 14 (2 τρ., 8 ρ., 4ασ., 2κλ., 4 λ., 1κόψ.), Μουράτος 5 (6ρ.)

Μαυροβούνιο (Ντούμπλιεβιτς): Τσόροβιτς 5 (1), Μπάκιτς 9, Στάροβλαχ 5,  Βοΐνοβιτς 3 (1), Βούκτσεβιτς 2, Γκρκόβιτς 11, Καλουτζέροβιτς, Γιόκιτς, Τσέκιτς 4, Πόποβιτς 10 (1).