Ευρωπαϊκό Κ20: 2η στον Γ’ όμιλο η Λιθουανία (pics)

Μπάσκετ 17 Ιουλίου 2017, 21:00

Η Λιθουανία δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 89-61 της Λετονίας στο Ρέθυμνο και να καταλάβει τη 2η θέση του Γ’ ομίλου, πίσω από το Ισραήλ.

Η ομάδα του Κιλτιναβίτσιους θα αγωνιστεί την Τετάρτη (19/07, 19:00-Δύο Αοράκια) με αντίπαλο τη Σλοβενία για τη φάση των “16” της διοργάνωσης.

Letonia Lithuania2

Η Λετονία αιφνιδίασε τον αντίπαλό της και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε τοπ προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια η Λιθουανία ανέβασε την απόδοσή της και δεν άφησε πολλά περιθώρια στον αντίπαλό της. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-38 για τη Λιθουανία, που με επιμέρους σκορ 25-14 στην τρίτη περίοδο έκανε πιο εύκολα τα πράγματα γι’ αυτήν φτάνοντας τελικά σε μία εύκολη επικράτηση.