Εύκολη νίκη κορυφής

Α.Ο.Κ. Χανιά | 16 Μαρτίου 2019, 23:48

Ο ΑΟΚ Χανιά δε συνάντησε δυσκολίες και επικράτησε άνετα 38-73 του Τηγανίτη για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

Με την επιτυχία του αυτή, μάλιστα, το σύνολο του Χρήστου Παπανικολάου έπιασε στην πρώτη θέση τον Κύδωνα, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ήττα του από το Ηράκλειο. Όσον αφορά στο ματς, δεν αντέχει ιδιαίτερη κριτική, όπως φανερώνει και το σκορ.

Από την πρώτη περίοδο ο χανιώτικος σύλλογος πήρε ένα αρκετά μεγάλο προβάδισμα, ενώ στο ημίχρονο ήταν στο +25 (18-43). Η επανάληψη είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον νεαρό τεχνικό να έχει την ευκαιρία να κάνει και τις δοκιμές του.

Τα δεκάλεπτα: 4-22, 18-43 (ημίχ.), 31-61, 38-73.

ΑΟΚ Χανιά (Χρήστος Παπανικολάου): Σκαμνάκης 7 (1), Ερηνάκης 10 (2), Σειραδάκης, Παπαδάκης 9 (3), Θεριάκης 5, Πούρος 12 (2), Κατράνας, Πίτκα, Κολαρετάκης 9 (1), Αδοντάκης 12, Σκέμπι 6, Κουτσαβδής 8.