Εύκολα στα ημιτελικά η ΑΕΚ, νίκη και στις Σέρρες

Ποδόσφαιρο 25 Ιανουαρίου 2023, 19:37

Η ΑΕΚ επικράτησε και εκτός έδρας του Πανσερραϊκού (με 3-1) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το παιχνίδι μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Έγινε ένα ανοικτό, χωρίς σκοπιμότητες παιχνίδι, με τέσσερα γκολ και αρκετές καλές στιγμές, σε ένα κατάμεστο γήπεδο που αντιμετώπισε το παιχνίδι ως γιορτή.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης:

7′ Ο Φερνάντες έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, ο Κατσίκας έπεσε στη δεξιά του γωνία κι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

8′ Κεφαλιά του Τσούμπερ από κοντά, ο Κατσίκας έπεσε σωστά και μπλόκαρε.

13′ Σουτ του Γκατσίνοβιτς λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

19′ Σέντρα του Τσούμπερ από δεξιά, ο Φαν Βέερτ έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά ήταν άστοχη.

21′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μάνταλος ξεκίνησε τη φάση από τον άξονα, άνοιξε στον Γκατσίνοβιτς, κάθετη αυτός στον Τσούμπερ, γύρισμα του Ελβετού για τον Μάνταλο ο οποίος στο πρώτο δοκάρι με πλασέ άνοιξε το σκορ.

29′ Ο Σιντιμπέ έστρωσε στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσίκα.

49′ ΓΚΟΛ 1-1. Πήρε τη μπάλα ο Κολομπίνο στον άξονα, πάσαρε δεξιά, έγινε η σέντρα από τον Σαΐντ, η μπάλα πέρασε από όλους και στο δεύτερο δοκάρι ο Κατσαντώνης την έστειλε στα δίχτυα του Στάνκοβιτς.

51′ ΓΚΟΛ 1-2. Σέντρα του Σιντιμπέ από δεξιά στο ύψος της μικρής περιοχής, καρφωτή κεφαλιά του Μάνταλου και η ΑΕΚ ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα.

57′ Άστοχο σουτ του Φερνάντες έξω από την περιοχή.

69′ Σέντρα του Σιντιμπέ από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Κοσίδη, έβγαλε εντυπωσιακά ο Κατσίκας σε κόρνερ.

70′ Ο Αραούχο προσπάθησε να βάλει ένα εντυπωσιακό γκολ με ραμπόνα, μςε τον Κατσαντώνη να διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή.

80′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Κοσίδης έξω από την περιοχή πάσαρε δεξιά στον Μαχαίρα, αυτός έπιασε ένα δυνατό σουτ με το δεξί, η μπάλα αρχικά στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

88′ Ωραίο σουτ του Κοσίδη με το αριστερό έξω από την περιοχή, μετά από πάσα με το στήθος του Μαχαίρα, έβγαλε στην αριστερή γωνία του ο Κάτσικας και εν συνεχεία η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Κόλλιας (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Ζέρρης, Λυμπεράκης, Κολομπίνο (73′ Στίνα), Στάϊκος (61′ Κανίς), Κατσαντώνης, Μούργος (73′ Μασκανάκης), Σοφιανός (82′ Σιόντης), Σαΐντ (61′ Θυμιάνης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος (67′ Φράνσον), Φερνάντες (62′ Μαχαίρας), Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς (67′ Αραούχο), Τσούμπερ, Φαν Βέερτ (66′ Κοσίδης).