Εύκολα ο ΠΑΟΚ, 2-0 τη Λαμία

Super League 1 29 Νοεμβρίου 2020, 19:09

Πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο ΔΑΚ Λαμίας "Αθανάσιος Διάκος" με 2-0 της τοπικής ομάδας για τη 10η αγωνιστική. Τζόλης και Βιεϊρίνια οι σκόρερ.

Ο “δικέφαλος” ευτύχησε να προηγηθεί σχετικά νωρίς, μόλις στο 12ο λεπτό και “κλείδωσε” το ματς με το παρθενικό τέρμα του Αντρέ Βιεϊρίνια στο φετινό πρωτάθλημα. Τα γκολ της αναμέτρησης:

12′ Ο Ουαγκέ μετά από κάθετη μπαλιά του Ελ Καντουρί μπήκε στην περιοχή από δεξιά κι “έστρωσε” στον Χρήστο Τζόλη, ο οποίος με πλασέ πάνω στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

64′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του νεοεισελθόντα Αντρέ Βιεϊρίνια και ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματά του “κλειδώνοντας” τη νίκη. Κανένα περιθώριο αντίδρασης για τον Επασί.

Vieirinha

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε -χωρίς να δυσκολευθεί- το απόλυτο σε νίκες κόντρα στη Λαμία (10 στα 10 σε πρωτάθλημα και κύπελλο) παραμένοντας αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα (6 νίκες – 3 ισοπαλίες).

Γενικότερα ο ΠΑΟΚ δεν έχει χάσει στο πρωτάθλημα, παραμένοντας αήττητος στους 14 τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος (μετά την ήττα στην έδρα του από την ΑΕΚ την 1η Ιουλίου για τα πλέι οφ) έχοντας επτά νίκες και επτά ισοπαλίες.

Στον αντίποδα η ουραγός Λαμία παρέμεινε χωρίς νίκη φέτος (2 ισοπαλίες – 6 ήττες) και δεν μπορεί να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Γενικότερα δεν έχει νίκη στα 14 τελευταία ματς για το πρωτάθλημα, αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της στην κατηγορία. Έχει να κάνει νίκη από τις 8 Ιουνίου (2-0 τον Παναιτωλικό τότε) στην πρεμιέρα των πλέι άουτ.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος
Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος – Φώτιος Καμπερίδης
4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας
VAR: Στέφανος Κουμπαράκης
AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Επασί, Σκόνδρας (62′ Βασιλακάκης), Ασίγκμπα (45′ λ.τρ. Τζανετόπουλος), Αντέτζο, Μπαχανάκ (46′ λ.τρ. Σαραμαντάς), Τσούκαλος (62′ Αραμπούλι), Μπεχαράνο, Μπουλούλης, Ντέλετιτς, Καραμάνος, Ρόμανιτς (53′ Βασιλόγιαννης).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ουαγκέ, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Περέιρα, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (71′ Σβαμπ), Τζόλης (59′ Βιεϊρίνια), Νινούα (81′ Τσιγγάρας), Μουργκ (59′ Α. Ζίβκοβιτς), Σφιντέρσκι (81′ Τσόλακ).