Εύκολα ο Παναθηναϊκός, 2-0 στο Ηράκλειο | vids

ΟΦΗ | 28 Αυγούστου 2022, 23:13

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα, ο ΟΦΗ γνώρισε τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια και είναι η μόνη ομάδα χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα.

Οι “πράσινοι” ουσιαστικά “καθάρισαν” το ματς από το 33ο λεπτό όταν είχε ήδη διαμορφωθεί το υπέρ τους 2-0 με τον Σεμπαστιάν Παλάσιος και τον Αντράζ Σπόραρ.

Στη συνέχεια διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι φθάνοντας σε μία νίκη χωρίς άγχος. Αξίζει να σημειωθεί βέβαια ότι ο ο ΟΦΗ μετά τις απουσίες των Καμάου, Ντουρμισάι, Τσιλιανίδη και Γρίβα έχασε πάρα πολύ νωρίς και τον Χουάν Νέιρα, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 11ο λεπτό, ενώ τραυματίας αποχώρησε και ο Τοράλ.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”:

16′ ΓΚΟΛ 0-1. Η διαγώνια μεταβίβαση του Ρουμπέν Πέρεθ βρήκε τον Σεμπαστιάν Παλάσιος, ο οποίος έκανε το κοντρόλ, έφυγε από δεξιά στην πλάτη της άμυνας και με διαγώνιο σουτ από δεξιά άνοιξε το σκορ.

30′ Ο Αϊτόρ εκτέλεσε κόρνερ, ο Πούγγουρας έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος, αλλά ήταν άστοχος.

31′ Ο Σπόραρ έβγαλε εκτός φάσης τον Γιοχού, και σούταρε δυνατά εκτός περιοχής, αλλά αστόχησε.

33′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Αϊτόρ επιχείρησε σέντρα από αριστερά και ο Αντράζ Σπόραρ έκανε την προβολή στο ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Στέφενς.

45+2′ Κοντά στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα βρέθηκε ο Σπόραρ, με τον Σλοβένο να αστοχεί με κεφαλιά -μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ στο δεύτερο δοκάρι- σχεδόν εξ’ επαφής.

45+5′ Η κεφαλιά – πάσα του Γιοχού, βρήκε τον Λάρσον ο οποίος πήρε τη μπάλα και σούταρε διαγώνια από την περιοχή και δεξιά, αλλά αστόχησε.

57′ Σουτ του Παλάσιος εντός περιοχής, μετά από βολέ του Μπρινιόλι, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Στέφενς που μπλόκαρε.

70′ Ο Ντικό έφυγε στην πλάτη του Σάρλια, αλλά το σουτ που έπιασε έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

82′ Το πολύ ωραίο σουτ του Στάικου λίγο έξω από την περιοχή, έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ ο Μπρινιόλι.

86′ Από δεξιά ο Λάρσον έστρωσε στον Μπουζούκη, ο οποίος έπιασε το σουτ από καλή θέση και έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.

90+5′ Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα με τους Βέρμπιτς και Βαγιαννίδη να βλέπουν τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να τους παίρνει τη… μπουκιά από το στόμα!

Κίτρινες κάρτες: Κουρμπέλης (51′), Ντικό (54′), Μαρινάκης (71′).

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Χασάν (Ξάνθης) – Βασιλόπουλος (Έβρου)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
ΑVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας / Λευκάδας)

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Γιοχού (64′ Διαμαντής), Βούρος, Γιαννούλης (46′ Μπουζούκης), Μαρινάκης, Λάρσον, Τοράρινσον (64′ Αποστολάκης), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Νέιρα (11′ λ.τρ. Ντικό), Τοράλ (69′ λ.τρ. Στάικος).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουανκάρ (76′ Γκάνεα), Πέρεθ, Σπόραρ (76′ Ιωαννίδης), Τσέριν, Κουρμπέλης (69′ Βέρμπιτς), Αϊτόρ (87′ Φρόκου), Κώτσιρας, Σάρλια, Παλάσιος (86′ Βαγιανίδης), Πούγγουρας.