Ευαγγέλου και απουσίες τον υποχρέωσαν σε ήττα

Πλατανιάς | 27 Φεβρουαρίου 2016, 18:06

Ο Πλατανιάς των πολλών απουσιών αλλά και των… νέων ατυχιών αφού υποχρεώθηκε σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές(!) κατά τη διάρκεια του αγώνα, γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 στη Μυτιλήνη από την Καλλονή. Εντούτοις, η φάση του 78ου λεπτού όπου δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στον Ντίνα είναι αυτή που "χαρακτήρισε" το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Αξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι ο Παράσχος αποβλήθηκε από τον πάγκο λόγω των έντονων διαμαρτυριών του προς την πλευρά του διαιτητή Ευαγγέλου που δεν έδωσε το πέναλτι στον Πλατανιά όταν ο Δαύκος έπεσε πάνω στον Ντίνα ανατρέποντας τον. Εάν έχει σημασία, την αμέσως προηγούμενη αγωνιστική, η Καλλονή είχε γνωρίσει την ήττα στη Λιβαδειά από τον Λεβαδειακό με πέναλτι το οποίο δεν ήταν…

Από εκεί και πέρα, ο Πλατανιάς ήταν τρομερά άτυχος αφού μέχρι το ημίχρονο είχε υποχρεωθεί σε δύο αναγκαστικές αλλαγές! Τραυματίστηκαν και πέρασαν εκτός αγώνα οι Γουνδουλάκης και Ράμος, με τους Μιλούνοβιτς και Τσουράκη να τους αντικατέστησαν. Αναγκαστική ήταν όμως και η 3η αλλαγή, στο 75’ πλέον, με τον Στανισάβλιεβιτς να πήρε τη θέση του Ιτούα.

Ο Πλατανιάς είχε μία κακή αμυντική εικόνα και ελλείψει των δύο βασικών του στόπερ, Μπανανά και Σελίν φάνηκε ότι είχε πρόβλημα. Η Καλλονή έκανε επιθέσεις… κατά κύματα φτάνοντας στην επίτευξη δύο γκολ αλλά χάνοντας και αρκετές σπουδαίες ευκαιρίες…

Το σκορ άνοιξε στο 20ο λεπτό όταν ο Μάρκοβιτς από την εξαιρετική κάθετη πάσα του Φαβάλι πρόλαβε στην έξοδο τον Σωτηρίου κάνοντας το 1-0, ενώ το 2-0 ήρθε στο 56’ όταν πάλι ο Φαβάλι έστρωσε για τον Ελλακόπουλο, που σούταρε εύστοχα.

Η μείωση του σκορ για τον Πλατανιά ήρθε στο 71’. Σέντρα του Τσουράκη για τον Ανγκούλο ο οποίος με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή νίκησε τον Δαύκο.

Και φτάνουμε στη φάση του 78’ όταν ο Ντίνας βρέθηκε μέσα στην περιοχή, με τον Δαύκο να φάνηκε να τον ανατρέπει ξεκάθαρα, αλλά ο διαιτητής Ευαγγέλου προς έκπληξη όλων, άφησε το ματς να συνεχιστεί, προκαλώντας την οργή του πάγκου του Πλατανιά, με συνέπεια ο Γ. Παράσχος να αποβληθεί.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2’ Παράλληλο γύρισμα του Μπλάζιτς, ο Σωτηρίου απομακρύνει με τα πόδια.

3’ Ο Γουνδουλάκης γυρίζει τη μπάλα, στην αντεπίθεση για τον Πλατανιά, στον Ανγκούλο, ο οποίος από πολύ κοντά δεν μπορεί να πλασάρει προς την εστία του Δαύκου.

7’ Ξαφνικό σουτ από τον Ανγκούλο, η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Δαύκου.

20’ (1-0) Κάθετη πάσα από τον Φαβάλι για τον Μάρκοβιτς που προλαβαίνει στην έξοδο τον Σωτηρίου ανοίγοντας το σκορ για την Καλλονή.

21’ Λάθος από τον Δημήτρη, ο Μάρκοβιτς κερδίζει τη μπάλα πασάροντας για τον Τσαμπούρη, με τον Σωτηρίου να πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.

30’ Σέντρα από τον Αποστολόπουλο, κεφαλιά από πολύ καλή θέση από τον Ράμος, η μπάλα φεύγει πολλά μέτρα άουτ.

31’ Σουτ από τον Μάρκοβιτς, ο Σωτηρίου δείχνει τα αντανακλαστικά του και αποκρούει τη μπάλα.

33’ Απόκρουση με το κεφάλι από τον Ράμος, ο Ανγκούλο πιάνει στην κίνηση το σουτ, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Δαύκου.

35’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μιλούνοβιτς, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και φεύγει σε κόρνερ λίγο έξω από τα δοκάρια της εστίας του Δαύκου.

41’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή. Σέντρα από τον Τσαμπούρη, κεφαλιά από τον Αναστασιάδη, αποκρούει ο Σωτηρίου.

54′ Σουτ από τον Μανούσο, η μπάλα κοντράρει στον Ιτούα και ο Σωτηρίου μπλοκάρει.

56’ (2-0) Ο Φαβάλι στρώνει τη μπάλα στον Ελλακόπουλο, που σουτάρει εύστοχα.

71’ (2-1) Σέντρα του Τσουράκη για τον Ανγκούλο ο οποίος με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή σκοράρει.

72′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή. Μάρκοβιτς και Τσαμπούρης φεύγουν μόνοι τους, ο Σέρβος επιλέγει να μη δώσει πάσα και ο Σωτηρίου αποκρούει το πλασέ του.

74′ Ο Μάρκοβιτς φεύγει ξανά στην πλάτη της άμυνας του Πλατανιά, αλλά κάνει κακό πλασέ και αστοχεί.

78’ Ο Πλατανιάς ζητά πέναλτι, με τον Δαύκο να πέφτει πάνω στον Ντίνα. Αφήνει το ματς να συνεχιστεί ο Ευαγγέλου.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Γεωργαράκος (Αθηνών) – Καμπούρης (Εύβοιας)

4ος: Κύζας (Δράμας)

Κίτρινες κάρτες: Αναστασιάδης (34’), Φαβάλι (39’), Μίκιτς (90+2’) – Ντίνας (26’), Γκνιάτιτς (55’)

Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκος, Σπυρόπουλος, Μίκιτς, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Μπλάζιτς (53’ Ελλακόπουλος), Τσαμπούρης, Γεωργίου (88’ Γιορέντε), Φαβάλι, Μανούσος, Μάρκοβιτς (77’ Μπραούλιο).

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος, Ιτούα (75’ λ.τρ. Στανισάβλιεβιτς), Δημήτρης, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Ντίνας, Ανγκούλο, Γουνδουλάκης (25’ λ.τρ. Μιλούνοβιτς), Ράμος (39’ λ.τρ. Τσουράκης)