Εβαλε “φωτιά” ο Κρ. Αστέρας, 2-0 τον Ποσειδώνα | pics

Ποσειδών Τσικαλαριών Κρητικός Αστέρας | 12 Μαρτίου 2023, 13:05

Στο… κόλπο της ανόδου παραμένει "ολοζώντανος" ο Κρητικός Αστέρας, που υποχρέωσε σε δεύτερη διαδοχική ήττα τον Ποσειδώνα Τσικαλαριών με σκορ 2-0.

Η ομάδα του Χρήστου Τραχανατζή μείωσε την απόσταση στους 6 βαθμούς από τους πρωτοπόρους, που αν επικρατήσει ο Ηρακλής του Αστέρα Χαλέπας θα βρεθούν στη 2η θέση.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ένα γκολ από λάθος στα πρώτα λεπτά και ένα στις καθυστερήσεις. Ο Αρζίδης άνοιξε το σκορ στο 3’ και το έκλεισε στο 90+1’ ο Οικονομόπουλος. Ο Ποσειδών – που έπαιζε χωρίς Μητσώνη και Μιχαλόπουλο  σε σχέση με το ντέρμπι με τον Ηρακλή αλλά και χωρίς τα αδέρφια Βροντάκη – προσπάθησε να αλλάξει τη μοίρα του στο ματς αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει σε κάποιο γκολ και υποχρεώθηκε στη δεύτερη σερί ήττα του.

Το ματς ολοκληρώθηκε με αρκετή ένταση στ’ αποδυτήρια μεταξύ παικτών των δύο ομάδων.

Οι φάσεις του αγώνα
1’ Σέντρα του Ντυρμίσι κεφαλιά του Αρζίδη αποκρούει ο Λουλουδάκης.
3’ ΓΚΟΛ: Από γύρισμα του Μίχου προς τα πίσω ο Αρζίδης παίρνει την μπάλα κάνει τις προσποιήσεις μπροστά στον Κοκολογιάννη και πλασάρει για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Λουλουδάκη.
16’ Σέντρα του Ντυρμίσι ο Λουλουδάκης δεν συγκράτησε την μπάλα αλλά στη συνέχεια ο Καραγιαννίδης έκοψε τον Οικονομόπουλο απομακρύνοντας την μπάλα.
19’ Πάσα του Αρζίδη σουτ του Ντυρμίσι άουτ.
26’ Σουτ του Γιακουμάκη έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Κουκουλάς.
29’ Το σουτ του Μαντσέλλι περνά εκτός εστίας.
45’ Κόρνερ του Ντυρμίσι η μπάλα βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
45’ Σουτ του Κ. Τσίτα η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
58’ Φάουλ του Κ. Τσίτα ο Κουκουλάς με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει.
68’ Από προσπάθεια του Δημητρίου ο Χαϊντερδί διώχνει προτού η μπάλα φτάσει στον Οικονομόπουλο.
71’ Γύρισμα του Κούσι σουτ στην κίνηση του Κ. Τσίτα η μπάλα αποκρούεται από τον Μπαλλίου με διαμαρτυρίες για χέρι.
89’ Σουτ Καραγιαννίδη ψηλά άουτ.
90+1’ ΓΚΟΛ: Από κάθετη πάσα του Ντυρμίσι ο Οικονομόπουλος με ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή πλασάρει για το 2-0.
90+3’ Σουτ του Κ. Τσίτα μπλοκάρει ο Κουκουλάς.

Διαιτητής: Τρίγκας
Βοηθοί: Μπούρδος – Καντεράκη

Κρητικός Αστέρας (Χρήστος Τραχανατζής): Κουκουλάς, Μουτσογκλάβα (64’ Τσοπλάκος), Περάκης, Κουρνιδάκης, Ζολώτας, Μπαλλίου, Οικονομόπουλος, Μαντσέλλι, Αρζίδης (86’ Ντάλλας), Δημητρίου (77’ Λίτσι), Ντυρμίσι.

Ποσειδών Τσικαλαριών (Γιώργος Ζερβουδάκης): Λουλουδάκης, Καραγιαννίδης, Δασκαλάκης (53’ Χαϊντερδί), Κοκολογιάννης (68’ Κοσμαδάκης), Κ. Ρηγάκης (75’ Μαγγέλας), Μίχος, Γιακουμάκης, Π. Τσίτας, Νικολακάκης, Καζάκος (46’ Κούσι), Κ. Τσίτας.