legea hor

Έβαλε… δύσκολα στον Ολυμπιακό για τη ρεβάνς ο Ατρόμητος (pics)

Κύπελλο Ελλάδος | 8 Φεβρουαρίου 2017, 22:33

Μέσα σε συγκινησιακή φόρτιση, λόγω της "μαύρης" επετείου για την τραγωδία της Θύρας 7, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ατρόμητο (0-0) και τα πάντα είναι ανοικτά εν όψει της ρεβάνς στο Περιστέρι.

planakis

Αυτό ήταν το πρώτο ματς στο Καραϊσκάκη, που συμπίπτει με αγώνα για τους Πειραιώτες, μετά την αποφράδα ημέρα της 8ης Φεβρουαρίου 1981. Ντεμπούτο στον πάγκο του Ατρόμητου μετά την επιστροφή του έκανε ο Σα Πίντο, που είχε ξεκινήσει την πρώτη του θητεία με νίκη κόντρα στους “ερυθρόλευκους”.

Dokari Karntoso

Ο Ολυμπιακός “άγγιξε” το 1-0 με τον Καρντόσο στο 23’, αλλά ο Παραγουανός για ακόμα ένα ματς “σημάδεψε” το δοκάρι! Ο Ατρόμητος “απάντησε” στις ευκαιρίες στο 28’ με τον Πλατέλλα να μην μπορεί να σκοράρει. Στη συνέχεια ο Γκορμπούνοφ “αρνήθηκε το γκολ σε Ανσαριφάρντ (35’) και Καρντόσο (36’) για να ολοκληρωθεί χωρίς σκορ το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λιγότερες, με τον Ολυμπιακό να απειλεί στο 55’ με τον Μανθάτη και τον Ατρόμητο να έχει τη δική του ευκαιρία με τον Λημνιό ένα λεπτό μετά, σε φάση που έστω και δύσκολα ο Λεάλι επενέβη αποτελεσματικά. Τα σουτ Ανδρούτσου (58’) και Φορτούνη (72’) δεν βρήκαν στόχο και ο Πάουλο Μπέντο εκτός από Σεμπά και Φορτούνη… επιστράτευσε και τον Ιντέγε.

Στο 83’ ο Ατρόμητος έχασε απίστευτη ευκαιρία για το 0-1 με τον Λε Ταλέκ, που μόνος απέναντι από τον Λεάλι δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε, σε σέντρα του Τόνσο, με τον Κυριακίδη να έχει κλέψει στην αρχή της φάσης την μπάλα από τον Νικολάου. Δευτερόλεπτα μετά (84’) ο Ιντέγε στην πρώτη του φάση στο παιχνίδι έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-0, στέλνοντας την μπάλα άουτ μετά από σέντρα του Φιγκέιρας.

Thyra7 katathesi louloudion

Πριν την έναρξη του αγώνα υπήρξε τελετουργικό μνήμης για τα θύματα της Θύρας 7, με τη συγκινησιακή φόρτιση να είναι μεγάλη τόσο κατά την προβολή από τα matrix του γηπέδου του αφιερωματικού βίντεο για την τραγωδία της 8ης Φεβρουαρίου 1981, όσο και κατά την κατάθεση λουλουδιών από τις δύο ομάδες και τη διαιτητική τετράδα στο μνημείο που βρίσκεται μπροστά από τη Θύρα 7.

Retsos

Ο νεότερος ηλικιακά παίκτης που φόρεσε το περιβραχιόνιο του Ολυμπιακού από καταβολής επαγγελματικών διοργανώσεων έγινε ο 18χρονος Παναγιώτης Ρέτσος, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως αμυντικός μέσος.

Οι φάσεις του αγώνα
18’ Συνεργασία Μάρτινς-Ανσαριφάρντ το σουτ του Ιρανού επιθετικού μπλοκάρει σταθερά ο Γκορμπούνοφ.
23’ Ωραία προσπάθεια του Μανθάτη και πάσα στον Ανδρούτσο, που κάνει το γύρισμα, η μπάλα κοντράρει σε Φυτανίδη και Γκορμπούνοφ, ο Καρντόσο προσπαθεί να σκοράρει με το… γόνατο η μπάλα βρίσκει και στον Γκορμπούνοφ και προσκρούσει στο δοκάρι.
28’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, από σέντρα του Λημνιού ο επερχόμενος Πλατέλλας με πλασέ στην κίνηση στέλνει την μπάλα άουτ.
29’ Πάσα του Ρέτσου, σουτ του Μάρτινς η μπάλα καταλήγει άουτ.
35’ Ο Ανσαριφάρντ συνεργάστηκε με τον Καρντόσο και σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε σε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Μάρτινς ο Καρντόσο πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
36’ Λάθος γύρισμα του Φυτανίδη ο Καρντόσο δεν βρίσκει καλά την μπάλα για να περάσει τον Γκορμπούνοφ, που αποκρούει, διατηρώντας απαραβίαστη την εστία της ομάδας του.
38’ Σέντρα του Ανσαριφάρντ κεφαλιά-πάσα του Καρντόσο στον επερχόμενο Μανθάτη, το σουτ του οποίου φεύγει ψηλά άουτ.
49’ Κεφαλιά του Μάρτινς, με τον ίδιο τρόπο στρώνει στον Ανσαριφάρντ ο Ανδρούτσος, αλλά το σουτ του Ιρανού φεύγει αρκετά έξω από την εστία.
50’ Ο Λημνιός απέφυγε τον Φιγκέιρας μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό κι η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
55’ Από σέντρα του Φιγκέιρας ο Ανσαριφάρντ πασάρει με το “τακουνάκι” στον Μανθάτη, που μπαίνει στην περιοχή αλλά το σουτ του δεν είναι καλό και η μπάλα φεύγει άουτ.
56’ Σουτ του Λημνιού ο Λεάλι διώχνει με δυσκολία.
58’ Κόρνερ από τον Μάρτινς απομακρύνει ο Λημνιός και το σουτ του Ανδρούτσου φεύγει πάνω από την εστία του Γκορμπούνοφ.
72’ Από σέντρα του Σεμπά ο Καρντόσο έστρωσε στον επερχόμενο Φορτούνη το δυνατό σουτ του οποίου έφυγε πάνω από την εστία.
83’ Ο Κυριακίδης έκλεψε την μπάλα από τον Νικολάου, ο Τόνσο σέντραρε και ο Λε Ταλέκ μόνος απέναντι από τον Λεάλι αστόχησε.
84’ Σέντρα του Φιγκέιρας, κεφαλιά του Ιντέγε η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Γκορμπούνοφ.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης)-Κουράκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Ανούσος (Λακωνίας)
Παρατηρητής διαιτησίας: Καλύβας (Βοιωτίας)

Κίτρινες κάρτες: Μπάγκα (73’), Πλατέλλας (84’)

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Βιάνα, Νικολάου, Σισοκό, Ρέτσος, Μάρτινς (66’ Φορτούνης), Μανθάτης (61’ Σεμπά), Ανδρούτσος, Ανσαριφάρντ, Καρντόσο (80’ Ιντέγε).

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Κατράνης (80’ λ.τρ. Παντελιάδης), Μπάγκα, Τόνσο (85’ Νάτσος), Ούμπιδες, Λημνιός (69’ Κυριακίδης), Πλατέλλας, Λε Ταλέκ.