Εβαλε δύσκολα ο Χανιά BC στην Ακαδημία

Μπάσκετ 19 Νοεμβρίου 2022, 22:56

Δύσκολη αποδείχτηκε η επικράτηση για την Ακαδημία στο παιχνίδι απέναντι στον Χανιά BC το οποίο διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη" του Ρεθύμνου.

Η ομάδα του Θοδωρή Καίσαρη κατάφερε να επιβληθεί με 60-53, φτάνοντας έτσι στην πέμπτη της νίκη, οπότε και παραμένει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με σκορ 15-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν αρκετά επιθετικοί, αποκτώντας προβάδισμα με 12 πόντους διαφορά (36-24).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Δουλγεράκης αποβλήθηκε με τεχνική ποινή για την Ακαδημία, με συνέπεια ο Χανιά BC να πλησιάσει στο σκορ όπως αποδείχτηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου με τη διαφορά να κατεβαίνει στους 4 πόντους (47-43). Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε αρκετά αμφίρροπο με τις άμυνες και των δύο ομάδων να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ενα λεπτό πριν από το τέλος ο Ξυνός σημείωσε ένα καθοριστικό σουτ τριών πόντων, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (58-50), οπότε και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων.

Αντίθετα με την Ακαδημία ο Χανιά BC βρίσκεται στο 1-5, έχοντας δηλαδή το ακριβώς ανάποδο απολογισμό.

Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης με 16 πόντους για την Ακαδημία ενώ ο Καστανάκης πέτυχε 11 για τον Χανιά BC.

Δεκάλεπτα: 15-15, 36-24, 47-43, 60-53

Ακαδημία Ρεθύμνου (Θοδωρής Καίσαρης): Δουλγεράκης 11(1), Γιάννης 16, Μπιρλιράκης 4(1), Σειραγάκης 11, Πριναράκης 8(2), Καρακεσισόγλου, Καψαλάκης Δ. 5 (1), Καψαλάκης Ε., Τερζάκης, Ξυνός 5(1), Σαμιώτης

Χανιά ΒC (Ηλίας Κατσιάνος): Πανταζής 3(1), Τζουβελέκας 9, Λεβεντάκης, Μπουλής, Νασίκας 4, Πισλής, Καστανάκης 11, Σταθάκης 2, Ρεντινιώτης 8, Κατσαμάκης Α. 9(1)., Κατσαμάκης Π., Κόης 7