Ετρεχε με… 101 στα Χανιά το Π. Φάληρο | pics

Μπάσκετ 12 Νοεμβρίου 2022, 17:47

Σε ένα παιχνίδι με… εξαντλητικό ρυθμό ο ΑΟΚ Χανιά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει ως το τέλος στο σκορ το Π. Φάληρο, το οποίο έφυγε από το κλειστό του ΕΑΚ με την ευρεία νίκη (101-67).

Οι φιλοξενούμενοι έσπασαν το… φράγμα των 100 πόντων με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο (15) συνολικά, ξεφεύγοντας στο τρίτο δεκάλεπτο όταν το επιμέρους σκορ (υπέρ τους) ήταν 28-13.

Ο ΑΟΚ κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν ιδιαίτερα… χορταστικό για το κοινό (100 πόντοι, 44-56).

Ιωακειμίδης (19) και Τασιούδης (17) “κουβάλησαν” το σκοράρισμα για τη χανιώτικη ομάδα, ενώ το Π. Φάληρο είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτους με 20 τους Μαγιτόμπε και Οικονομόπουλο, που σημείωσαν από 5 τρίποντα.

Στο 0-6 έπεσε ο ΑΟΚ Χανιά, στο 4-2 ανέβηκε το Παλαιό Φάληρο.

Διαιτητές: Αναστασίου-Ουσταμπασίδης-Λεβεντάκος
Τα δεκάλεπτα: 23-25, 44-56, 57-84, 67-101

ΑΟΚ Χανιά (Χρήστος Παπανικολάου): Μακρίδης 4, Πατεράκης, Αλεξίου, Κουπλάκης, Γρηγοριάδης, Ιωακειμίδης 19 (3), Κατράνας 6 (2), Τασιούδης 17 (1), Κουτσαντωνάκης 9, Πρέλεβιτς 9 (1), Καμπάκας 3 (1).

Παλαιό Φάληρο (Γιάννης Μάνος): Δρίτσας 13 (3), Μαγιτόμπε 20 (5), Κομποδιέτας, Δημητρακόπουλος 1, Καλαβρίας, Οικονομόπουλος 20 (5), Πατσατζόπουλος 14 (2), Σκόρδος 13, Μαχαίρας 4, Μπολάτογλου 8, Καλλιανιώτης 6, Δούλης 2.

Επιμέλεια: Λευτέρης Αντωνακάκης