Έθεσε νοκ-άουτ τον πρωταθλητή με θριαμβευτικό πέρασμα από τη Σούδα

Πανακρωτηριακός Άρης Σούδας | 26 Μαρτίου 2016, 19:00

Ο Πανακρωτηριακός με ψυχωμένη εμφάνιση έκανε θριαμβευτικό πέρασμα από την έδρα του πρωταθλητή Άρη Σούδας (3-0), υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα στον όμιλο τίτλου.

Η ομάδα του Ακρωτηρίου άνοιξε νωρίς το σκορ με σουτ στην κίνηση του Μπαδιεριτάκη (20’) και κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα στην εκπνοή του ημιχρόνου με γκολ του Αδαμόπουλου. Με τον Αδαμόπουλο να ευστοχεί σε πέναλτι στο 50’ ο Πανακρωτηριακός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, ενώ μετά και την αποβολή του Μανταδάκη στο 73’ έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του.

Το παιχνίδι διεκόπη δύο φορές λόγω διαμαρτυριών των γηπεδούχων για τη διαιτησία, με τον ρέφερι Σινιοράκη τη δεύτερη φορά να παίρνει τους βοηθούς του και να μπαίνουν για λίγα λεπτά στα αποδυτήρια. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται κυρίως για τις υποδείξεις των βοηθών, Αναστασάκη και Κανελάκη. Για τον πρώτο φωνάζουν για οφσάιντ που υπέδειξε στο δεύτερο ημίχρονο σε Κλωθάκη και Χρυσό, ενώ για τον πρώτο για ένα οφσάιντ που υπέδειξε στο 13′ στον Βαρδάκη.

Με εξαίρεση την ένταση στο σημείο της διακοπής και μία μικροένταση στο τέλος της αναμέτρησης το ντέρμπι διεξήχθη σε εξαιρετικό και πολιτισμένο κλίμα.

Στο 93′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Κλωθάκης.

TO PHOTOSTORY ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι φάσεις του αγώνα
10′ Φάουλ του Ξεκουκουλωτάκη κεφαλιά του Μπαδιεριτάκη άουτ.
17′ Σουτ του Πενταράκη μπλόκαρε ο Κουκλάκης.
20′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Ξεκουκουλωτάκη ο Πενταράκης γύρισε την μπάλα στον Μπαδιεριτάκη, που με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
45′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Ξεκουκουλωτάκη, στο δεύτερο δοκάρι ο Αδαμόπουλος παίρνει την κεφαλιά και κάνει το 0-2.
50′ ΓΚΟΛ: Ο Αδαμόπουλος ευστοχεί στο πέναλτι που καταλογίστηκε για μαρκάρισμα του Μπουρμπάκη στον Μπαδιεριτάκη (0-3).
54′ Σουτ του Παπαθανασίου ο Μπουράκης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει αλλά ο Κλωθάκης που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
60′ Ο Μπαδιεριτάκης πάσαρε στον Βασιλομιχελάκη το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ.
65′ Μπαλιά του Βολάνη στην πλάτη της άμυνας ο Μπουράκης βγαίνει εκτός εστίας και τον αποφεύγει ο Βαρδάκης που σουτάρει προς την εστία για να διώξει στη γραμμή ο Αδαμόπουλος.
71′ Φάουλ του Στρατουδάκη απέκρουσε ο Μπουράκης.
76′ Φάουλ του Μπάτζιο μπλόκαρε ο Κουκλάκης.
88′ Ο Βασιλομιχελάκης ανοίγει στα δεξιά για τον Μπάτζιο, που σουτάρει άουτ.
89′ Από λάθος της άμυνας ο Δημούσης μόνος απέναντι από τον Κουκλάκη προσπάθησε να τον “κρεμάσει” με την μπάλα να φεύγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
89′ Σέντρα του Μπάτζιο πλασέ στην κίνηση του Μπαδιεριτάκη άουτ.

Διαιτητής: Σινιοράκης
Βοηθοί: Αναστασάκης-Κανελάκης

Άρης Σούδας (Μανόλης Πηγουνάκης): Κουκλάκης, Βολάνης, Μπουρμπάκης, Χατζηγιάννης, Καγλαντζής, Κ. Γαλανάκης (42′ λ.τρ. Μανταδάκης), Σκαλέρης (55′ Αντ. Γαλανάκης), Στρατουδάκης, Παπαθανασίου, Βαρδάκης (69′ Χρυσός), Κλωθάκης.

Πανακρωτηριακός (Βασίλης Παπαδάκης): Μπουράκης, Κελάκης (68′ Λυχνάκης), Πλατώνης, Αδαμόπουλος, Μανουσάκης, Πενταράκης (75′ λ.τρ. Δημούσης), Ξανθουδάκης, Ξεκουκουλωτάκης, Μπάτζιο, Βασιλομιχελάκης, Μπαδιεριτάκης (90+3′ Μαριανάκης).