«Έσπασε το ρόδι» ο ΟΦΗ, 1-0 στον Βόλο | vids

ΟΦΗ | 4 Σεπτεμβρίου 2022, 21:12

Τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα πήρε ο ΟΦΗ που επικράτησε στο Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου με 1-0. Ο Απόστολος Διαμαντής ο "χρυσός" σκόρερ.

Μετά τις δύο ήττες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος έψαχνε αντίδραση ο ΟΦΗ και τη βρήκε στη Θεσσαλία. Ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη καλή στιγμή του στο παιχνίδι και στη συνέχεια η άμυνα -με κορυφαίο τον Βούρο- έκανε την… υπόλοιπη δουλειά (πρώτο φετινό ματς του ΟΦΗ με μηδέν παθητικό) για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Κρητική ομάδα περιόρισε τα δύο επιθετικά “όπλα” του Βόλου (Ντέλετιτς και Φαν Βέερτ) και έδειχνε να συντηρεί με άνεση το υπέρ της (από το 5ο λεπτό) σκορ, αλλά η αποβολή του Λάρσον στο 76ο λεπτό (έξι μόλις λεπτά μετά την πρώτη κίτρινη) έδωσε νέα ώθηση στη Θεσσαλική ομάδα στα τελευταία λεπτά.

Ο ΟΦΗ άντεξε στην έξτρα πίεση και φεύγει με το διπλό από τον Βόλο κάνοντας σεφτέ στο φετινό πρωτάθλημα (τις δύο πρώτες αγωνιστικές είχε μόνο ήττες).

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης βραβεύτηκε από την πλευρά των γηπεδούχων ο φροντιστής Γιώργος Οκάογλου.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο Πανθεσσαλικό στάδιο:

5′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Διαμαντής σκόραρε με κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λάρσον και παρέμβαση – κεφαλιά του Πασαλίδη. Ήταν το πρώτο τέρμα του νεαρού διεθνή ποδοσφαιριστή μετά τον Δεκέμβριο του 2021.

29′ Άστοχο το δυνατό σουτ Φερνάντες στην πρώτη ουσιαστικά φάση του Βόλου μετά από σχεδόν μισή ώρα αγώνα.

58′ Το πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η πολύ άστοχη προσπάθεια του Ντέλετιτς μέσα από την περιοχή.

63′ Ο Άλχο πάσαρε στον Πάολο Φερνάντες αλλά το σουτ του δεύτερου από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Στέφενς.

74′ Δυνατό σουτ του Ντέλετιτς εκτός περιοχή, με τον Στέφενς να αποκρούει.

76′ ΑΠΟΒΟΛΗ. Αντιαθλητικό μαρκάρισμα του Λάρσον στον Φερνάντες, με τον ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε έξι λεπτά και να αποβάλλεται αφήνοντας την Κρητική ομάδα με δέκα παίκτες.

78′ Κακό τελείωμα Μπαριέντος από το ύψος της περιοχής, έπειτα από γύρισμα του Ντέλετιτς.

79′ Σουτ του Μεσκίδα μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Βούρο και κατέληξε στην αγκαλιά του Στέφενς.

83′ Ο Σιέλης επιχείρησε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

90+6′ Ο Θεοδοσουλάκης έτρεξε στην αντεπίθεση και έπιασε το ψηλοκρεμαστό σουτ (λόμπα) από μακριά αλλά ήταν άστοχος.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας) – Απτόσογλου (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
VAR: Γκάμαρης (Αθηνών)
AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Πασαλίδης (62′), Λάρσον (70′, 76′), Διαμαντής (85′), Σιέλης (88′), Ουές (90+5′).

Κόκκινη κάρτα: Λάρσον (76′ – 2η κίτρινη).

Βόλος (Kώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο (90′ Τσέλιος), Λούνα (84′ Ουές), Σιελής, Εσκοβάλ (74′ Μεσκίδα), Ματίγια (46′ Βίκτορ Φερνάντεθ), Τσοκάνης, Μπαριέντος, Πάολο Φερνάντες, Ντέλετιτς, Φαν Βέερτ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Πασαλίδης, Διαμαντής, Τοράρινσον (68′ Στάικος), Βούρος, Μαρινάκης, Ντιουσέ, Μπουζούκης (59′ Καμάου), Μεγιάδο (81′ Θεοδοσουλάκης), Ντικό (80′ Γιαννούλης).