Εραψε… κοστούμι στην Αρμάνι ο Παναθηναϊκός

Μπάσκετ 4 Δεκεμβρίου 2020, 0:19

Τις εντυπώσεις κέρδισε ο Παναθηναϊκός στον αγώνα που έδωσε στο Μιλάνο απέναντι στην Αρμάνι. Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο οι "πράσινοι" πήραν τη νίκη της χρονιάς -μέχρι σήμερα τουλάχιστον- κερδίζοντας με σκορ 80-77 για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Μια πολύ μεγάλη νίκη, λοιπόν, για τον Παναθηναϊκό, που παρότι βρέθηκε να μείνει πίσω στο σκορ μέχρι και 15 πόντους, δεν το έβαλε κάτω, αλλά με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο άμυνα, κατάφερε ν’ ανατρέψει το σκηνικό, φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη, γεγονός που ανεβάζει το σερί του στο 4-7.

Εξαιρετική απόδοση είχαν οι Νέντοβιτς (16 πόντοι, 4 ασίστ), Παπαπέτρου (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Μήτογλου (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 16(1), Λεντέι 10, Μίτσοφ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ 5(1), Ταρτζέφσκι 4, Ντιλέινι 14(1), Σιλντς 13(1), Μπρουκς 2, Χάινς 9, Ντατόμε

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μακ 8(1), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3(1), Παπαπέτρου 14(2), Φόστερ, Νέντοβιτς 16(2), Ουάιτ 9(1), Μήτογλου 14, Μπέντιλ 3(1), Σαντ Ρος 5(1)